Fiksacja na palcu wskazującym, ciężka ręka, otwórz i zamknij oczy, nużące czytanie. Wszystkie szybkie, wszystkie skuteczne i do wykonania przez każdego.

Technika 1 – fiksacja na palcu wskazującym

Chwyć osobą hipnotyzowaną za rękę, unieś ją na wysokość linii oczu w odległości od nich o około 20 cm. Każ wpatrywać się w palec wskazujący. Po chwili oczy powinny się znużyć i zamknąć. Jeśli widzisz, że osoba zaczyna się męczyć i mruga oczami, możesz wydać polecenie zamknięcia oczu i zapadnięcia w trans.

Technika 2 – ciężka ręka

Unieś rękę osoby hipnotyzowanej nad głowę. Każ zamknąć jej oczy i rozpocznij podawanie sugestii:

„Zapadasz się w głęboki trans, znajdujesz się coraz głębiej i głębiej. Skupiasz się tylko na tym co mówię i na swojej uniesionej ręce. Nie interesuje cię nic więcej, tylko to co mówię. Zapadasz się głębiej w trans, ręka powoli opada i z każdą chwilą jesteś w jeszcze głębszym transie, im niżej ręka tym głębszy trans. Osiągniesz pełnię hipnozy gdy twoja ręką znajdzie się na samym dole. Jest coraz niżej i niżej, coraz głębszy trans, jeszcze głębszy. „Ręka prędzej czy później opadnie, co ma sugerować wejście w trans. Jednak technikę kontynuuj. „Ręka opadła, jesteś rozluźniony. Rozluźniasz się jeszcze bardziej. Odczuwasz błogość i odprężenie, wszystkie napięcia znikają. Stajesz się bardzo odprężony i skoncentrowany na tym co mówię. Wszystko jest ważne, wszystko co powiem będziesz wykonywał i będzie odprężał się jeszcze mocniej. Chcesz poczuć się jeszcze przyjemniej. Koncentrujesz się mocniej i wchodzisz głębiej w trans. Bardzo głęboki trans. Zapadasz się odprężając mięśnie, czując błogość. Będziesz wykonywać wszystko moje polecenia, wszystkie moje polecenia są ważne, będziesz je wykonywać.”

Technik 3 – otwórz i zamknij oczy

Posadź osobę hipnotyzowaną w ten sposób by przed sobą miała monotonny niezmieniający się obraz np. ścianę, sam usiądź obok. Uprzedź osobę hipnotyzowaną by na każdą liczbę którą powiesz otwierała oczy i zamykała je. Niech robi to powoli stonowanie. Powiedz, że z każdą liczbą otwieranie będzie coraz trudniejsze, aż w końcu niemożliwe i wtedy właśnie wejdzie w stan hipnozy. Zacznij liczyć ” 1, 2 – twoje powieki stają się ciężki, 3 – z każdym kolejnym otwarciem i zamknięciem coraz bardziej zmęczone, 4 – oczy są ciężkie, 5 – z każdą liczbą cięższe, 6,7, 8 – twoje powieki stają się bardzo, bardzo ciężkie, 9 – coraz trudniej jest je otworzyć, 10 – z każdą chwilą staje się to coraz bardziej niemożliwe, 11 – w końcu ich nie będziesz mógł otworzyć i wejdziesz w trans, 12… itd.” Kiedy w końcu na jakąś liczbę osoba nie otworzy oczu należy przejść do pogłębiania transu.

Technika 4 – nużące czytanie

Daj osobie hipnotyzowanej dowolny tekst (książka, gazeta). Powiedz by czytała każde słowo w bardzo powolnym tempie. Niech wyciąga każde słowo, a między słowami robi 2-3 sekundowe przerwy. Jest to bardzo nużąca czynność i jednocześnie otwierające drogę do podświadomości. Powiedz, że gdy przeczyta w ten sposób 30 słów zacznie zapadać w hipnozę. Jeśli nie zacznie zamykać oczu, wypowiedz sugestie, że zaczynam zapadać w trans, z każdym słówkiem i po przeczytaniu kolejnego „zapadnie w hipnozę” – wypowiadając to zdanie powoli zasłoń oczy osobie hipnotyzowanej, by zamknęła oczy.