czym jest hipnozaHipnoza jest stanem, który doskonale znasz, bo naturalnie znajdujesz się w nim w różnych sytuacjach życiowych. Kiedy czytasz książkę, wyglądasz przez okno, prowadzisz samochód, oglądasz telewizję i w wielu innych sytuacjach. Zadziwiające, że towarzyszy nam w codziennych czynnościach, a ciągle tak mało wiemy o hipnozie oraz tym, że może nam pomóc.

SPIS TREŚCI

  1. Czym jest hipnoza?
  2. Sugestia hipnotyczna, czyli cała magia hipnozy
  3. Jak wygląda procedura wprowadzania w stan hipnozy?
  4. Indukcja hipnotyczna, czyli jak wprowadzić kogoś w hipnozę?
    1. Rozmowa wstępna przed hipnozą
    2. Intencja hipnotyczna
    3. Hipnotyzowanie
    4. Rozmowa pohipnotyczna
  5. Co dzieje się z osobą zahipnotyzowaną?
  6. Hipnoza wykorzystywana w terapii i hipnoterapia
  7. Sekret hipnozy

Czym jest hipnoza?

Jak zatem zdefiniować hipnozę? Spójrz na nią od strony własnych doświadczeń. Kiedy Twoje myśli koncentrują się na doznaniach wewnętrznych (np. wyobrażenia), a otaczający Cię świat jakby przestaje być dostrzegany, można powiedzieć, że doświadczasz stanu podobnego do hipnozy. Dlaczego tylko podobnego? Hipnozą określamy świadome wejście w stan podwyższonej koncentracji i ukierunkowanej uwagi. Mimo, że w ciągu dnia wchodzimy w stany podobne do hipnozy, to hipnozą ich nie powinniśmy nazywać.

Hipnoza to zarówno określony stan świadomości (ze skoncentrowaną uwagą) jak również proces do niego prowadzący. Polega on na wprowadzeniu w stan zwiększonej koncentracji, ukierunkowanej uwagi i podatności na sugestie. Proces ten określa się hipnotyzowaniem, do czego wykorzystuje się różnego rodzaju skrypty i techniki hipnozy.

Sugestia hipnotyczna, czyli cała magia hipnozy

Sugestia lub autosugestia hipnotyczna to można powiedzieć jądro komórkowe stanu hipnozy. Pełna definicja hipnozy bez sugestii lub autosugestii po prostu nie istnieje. To za sprawą sugestii hipnotycznej wprowadzamy kogoś lub samych siebie (autohipnoza lub samo hipnoza) w stan hipnozy. Na poziomie sugestii dzieje się też cała “magia” hipnozy. Za jej sprawą wprowadzamy nowe wzorce myślenia lub zachowania np. nie palenie papierosów, spokój w sytuacji wywołującej wcześniej lęk. Sugestiami dokonujemy subiektywnych zmian w odczuciach i percepcji jak np. wyłączanie bólu lub jego minimalizowanie.

Jak wygląda procedura wprowadzania w stan hipnozy?

Równie ważne lub nawet ważniejsze od procedury wprowadzania w hipnozę jest to co dzieje się przed indukowaniem hipnozy. Jeśli osoba, która chce poddać się hipnozie jest pełna obaw i błędnych przekonań na temat hipnozy, to zanim nastąpi indukowanie transu, należy wyjaśnić wszystkie wątpliwe kwestie i znieść potencjalne bariery uniemożliwiające wejście w stan hipnozy.

Hipnoza wbrew temu jaki przekaz płynie z kolorowego ekranu nie odbiera człowiekowi kontroli nad samym sobą. Hipnoza jest metodą bezpieczną, wykorzystywaną przez terapeutów, badaczy i klinicystów, a także przez entuzjastów autohipnozy, którzy w domowym zaciszu chcą czerpać korzyści z samodzielnego stosowania hipnozy.

Indukcja hipnotyczna, czyli jak wprowadzić kogoś w hipnozę?

Czym jest hipnoza? jej sekret i 4 elementy indukowania hipnozyWprowadzanie kogoś w hipnozę, to mówiąc inaczej indukowanie stanu hipnozy lub po prostu hipnotyzowanie. Hipnotyzer wykorzystuje określoną procedurę hipnotyzowania, aby wywołać stan zwiększonej koncentracji, ukierunkowanej uwagi i wysokiej podatności na sugestie. Proces ten zazwyczaj składa się z 4 elementów:

1. Rozmowa wstępna przed hipnozą

Na etapie rozmowy wstępnej hipnotyzer wyjaśnia czym jest hipnoza i zawiera z osobą hipnotyzowaną pewnego rodzaju kontrakt na współpracę. Określa on co wolno, a czego nie wolno i w jakich granicach będziemy się poruszali. To również dobry moment aby wyjaśnić wątpliwości i zrobić sesję pytania – odpowiedzi.

2. Intencja hipnotyczna

Jeszcze przed rozpoczęciem hipnozy, hipnotyzer powinien ustalić intencję. Intencja to wola osiągnięcia określonego celu.

3. Hipnotyzowanie

Hipnotyzowanie z kolei można podzielić na trzy elementy znane z języka polskiego tj. wstęp, rozwinięcie i zakończenie:

    • Faza wstępna – hipnotyzer wykorzystuje zazwyczaj techniki relaksacyjne aby osoba hipnotyzowana uspokoiła myśli, odprężyła się i przygotowała do fazy zasadniczej hipnozy
    • Faza zasadnicza – na tym etapie realizowane jest to co zostało zawarte w intencji. Hipnotyzer może za pomocą wyobrażeń wrócić do sytuacji, którą zahipnotyzowany chce zmienić, a następnie wprowadzić do tego obrazu nowe sposoby zachowania i nowe sposoby myślenia.
    • Faza wyjścia z hipnozy – na tym etapie hipnotyzer rozpoczyna wychodzenie z hipnozy. Nigdy nie powinno się ono odbywać raptownie. Powinno być komfortowe dla osoby zahipnotyzowanej, dlatego warto korzystać z odliczania.

4. Rozmowa pohipnotyczna

Rozmowa kończąca hipnozę skupia się na doświadczeniach osoby hipnotyzowanej. Jak czuła się podczas hipnozy, co się jej podobało, ewentualnie co się nie podobało, czy zrozumiała wszystkie sugestie. Może to być również moment, w którym hipnotyzer może zbadać działanie sugestii posthipnotycznej np. wystawiając osobę hipnotyzowaną na działanie bodźca wywołującego fobie.

Co dzieje się z osobą zahipnotyzowaną?

Osoba poddana hipnozie zdaje się nie do końca świadoma tego co się z nią dzieje. To nie jest jednak prawdą. Osoba poddana hipnozie świadomie i dobrowolnie wykonuje sugestie podawane przez hipnotyzera. Hipnotyzowanie można określić współpracą hipnotyzera oraz osoby hipnotyzowanej. Współpraca ta odbywa się jednak na określonych warunkach.

Usilne staranie się wejścia w stan hipnozy to tak jak próba zaśnięcia na siłę. Im bardziej starasz się, tym jest to trudniejsze. Natomiast najłatwiej zasypia się wtedy, kiedy o spaniu się nie myśli, a sen przychodzi naturalnie. Dokładnie tak samo jest z hipnozą. Osoba hipnotyzowana nie stara się wejść w hipnozę, to dzieje się samoistnie, sugestie muszą wpływać swobodnie i muszą być wykonywane mimowolnie.

Umysł osoby hipnotyzowanej nie analizuje każdego słowa i każdego zdania wypowiadanego przez hipnotyzera. Wszystkie sugestie realizują się mimowolnie, bez poddawania ich pod wątpliwość przez tzw. wewnętrznego krytyka. Oczywiście z pewnym zastrzeżeniem. Gdyby sugestia brzmiała “Po pstryknięciu palcami wyjdziesz na ulicę i zaczniesz zabijać”, natychmiast nasza świadomość postawi nas do pionu i z całą pewnością ta sugestia nie zostanie wykonana. A nawet jeśli hipnotyzowany nie otworzy oczu, nie przerwie hipnozy, to nie wykona sugestii, która jest względem niego sprzeczna.

Należy pamiętać, że osoba hipnotyzowana wykonuje tylko te sugestie i w takich granicach, w których jest w stanie je zaakceptować również poza hipnozą.

Hipnoza wykorzystywana w terapii i hipnoterapia

Czym jest hipnoza? jej sekret i 4 elementy indukowania hipnozyHipnoza często jest wykorzystywana w terapii poznawczo – behawioralnej, którą doskonale uzupełnia. Jest szereg badań, w których hipnoza wykorzystywana jest do łagodzenia skutków interwencji chirurgicznej czy przyspieszenia rekonwalescencji. Ostatecznie istnieje hipnoterapia, która w głównej mierze korzysta z technik hipnotycznych w leczeniu różnych objawów i schorzeń. Hipnoterapia używana jest m.in. do łagodzenia bólu, odchudzaniu, rzucaniu palenia, rozwoju osobistym i wielu innych przypadkach.

Hipnoza terapeutyczna ma bardzo bogatą historię. Choć trzeba przyznać, że podwaliny naukowe, to dokonania głównie ostatnich dziesięcioleci. Rozwój metod obrazowania mózgu przyczynił się do wielu fascynujących badań naukowych, które ukazują zmiany jakie zachodzą w mózgu podczas hipnozy.

Sekret hipnozy

Sekretem hipnozy jest wiedza. Dokładnie tak, jej ogromna popularność opiera się na nie prawdach, domysłach i po prostu niewiedzy. Odkrywając czym tak naprawdę jest hipnoza odnajdujesz cały jej sekret i to tyle.

Wiedząc już czym jest hipnoza nie masz ochoty sprawdzić jak działa?

Zrób to z jedynym w swoim rodzaju i prawdopodobnie jedynym w sieci bezpłatnym kursem hipnotyzowania siebie. Horyzonty poszerzysz z kursem Rzeczywistość jest plastyczna! Technik autohipnozy w życiu codziennym.

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY