Home Hipnoza w teorii Sugestia post-hipnotyczna

Sugestia post-hipnotyczna

10

sugestia post-hipnotycznaDlaczego działa? Jak ją wprowadzać? Czy muszę mieć kapelusz, żeby działała?

Sugestią post-hipnotyczną nazywamy sugestię, która działa po wyjściu z hipnozy. Słowo wyjście powinniśmy objąć w cudzysłów, bo trudno jest nazwać stan, w którym jest osoba, gdy tę sugestie wykonuje. Nadal przypomina to hipnozę. Nie wdawajmy się jednak w szczegóły i określmy tego typu sugestię jako tą, która działa po wyjściu z hipnozy.

Długość działania sugestii post-hipnotycznej

Sugestia taka może dotyczyć ciągłego drapania się po wyjściu z hipnozy lub drapania się w wyniku na zaistnienia danego bodźca (np. pstryknięcie palcami). Można to wykorzystać w celu rozrywki, a więc działamy od razu po wybudzeniu z hipnozy. Można jednak wykonanie sugestii znacząco odwlec w czasie. Dotyczy to wykonywania jak i nie wykonywania czegoś, czyli drapanie się po nosie gdy zobaczy się datę 23 listopada podczas gdy mamy 10 listopada, czy zaprzestanie wciągania dymu z palącego się świństwa, czyli palenia.

Nie ma jednak obiektywnego miernika, który stwierdzałby długość działania sugestii. Np. osoba hipnotyzera jest dużym autorytetem i bliska jego obecność wywołuje dodatkową presję by sugestia działała, i może ona trwać z równie dużą nieprzerywalną siłą. Możemy też mieć przypadek, gdzie wprowadzona sugestia nie spotka się w przyszłości z żadnym czynnikiem osłabiającym ją i będzie trwać na wieki wieków, aż pamięć o niej nie zginie. Wpływ na czas trwania sugestii post-hipnotycznej ma bardzo wiele czynników, a jak wiemy nasze wartości potrafią zmieniać się i podobnie sugestia może tracić na znaczeniu np. gdy dany bodziec wyzwalający reakcję zasugerowaną zniknie. Jedno jest pewne, sugestia post-hipnotyczna jeśli zostanie zaakceptowana przez daną osobę będzie działać z pewnością przez cały dzień, może nawet tydzień. Dalej różnie może być i należy wzmacniać ją co jakiś czas, jeśli ma ona cel terapeutyczny.

Sugestia bez zabezpieczeń

Większość początkujących będzie poszukiwać zabezpieczeń, że sugestia na pewno zadziała. Tej pewności w przypadku hipnozy nigdy nie ma, bo to praca z ludźmi, która charakteryzuje się dużą zmiennością i różnorodnością reakcji. Nie pozostaje nic innego jak obserwacja i działanie, w przypadku braku efektu dalsza obserwacja i zmiany w działaniu – aż do skutku 🙂

Jak wprowadzić sugestie post-hipnotyczną

Wprowadzenie sugestii post-hipnotycznej jest bardzo proste. Jest dokładnie tak samo wypowiadana jak zwykła sugestia hipnotyczna. Różnica polega na dodaniu momentu w którym zostanie wykonana, czyli po wyjściu z hipnozy i ewentualnie bodziec, który ma być wyzwalaczem reakcji zasugerowanej.

Przykład:
Stojąc i wsłuchując się w głos, który słyszysz dostrzegasz chęć wykonania wszystkich sugestii, które wydarzą się po wyjściu z hipnozy. Kiedy otworzysz oczy i spytam się się ciebie jak się czujesz, odpowiesz „mleko” i będzie to jedyne słowo, które znasz, którym posługujesz się w mowie i jest to dla ciebie czymś zupełnie zwykłym, normalnym. Umiesz mówić tylko słowo „mleko”.

Jest to zupełnie wystarczająca sugestia, która w pierwszym zdaniu odwołuje się do doświadczeń, które obecnie występują, a w dalszej części wprowadza sugestię. Otwarcie oczu jest bodźcem wyzwalającym reakcję.

Dlaczego działa i po co mi kapelusz?

Tego typu sugestia ma rację bytu, bo jest przyjmowana bezkrytycznie tak samo jak sugestia, która została wykonana podczas hipnozy. Po wyjściu z tego stanu człowiek czuje wewnętrzny przymus wykonywania sugestii. Nie widzi innej możliwości i wydaje się mu to normalne. Choć może odczuwać też opór jeśli sugestia kłóci się z niektórymi przekonaniami. Wtedy może nie zostać wykonana choć wewnętrzny przymus przy prawidłowo przyjętej sugestii będzie ciągle towarzyszył. Spotkałem się gdzieś z teorią, że może to doprowadzić nawet do nerwicy, choć sceptycznie do tego jestem nastawiony i nie widziałem żadnych konkretnych badań, ale wspominam jeśli ktoś miałby w tym zakresie doświadczenie lub takowe przeprowadza.

W gruncie rzeczy sugestia post-hipnotyczna może być czymś w rodzaju wejścia w hipnozę na czas jej wykonywania. Jeśli jest ona nieracjonalna i zwrócimy uwagę osobie, która tę sugestie wykonała, ona ją zracjonalizuje by nie wyjść na durnia o czym pisałem w tym artykule – racjonalizacja

Do wpojenia sugestii post-hipnotycznej nie trzeba mieć specjalnych zdolności. Zresztą cała hipnoza ich nie wymaga. Wymaga natomiast odpowiedniej osoby, która taką sugestie jest w stanie wykonać. Z reguły mniej osób to czyni niż sugestie wykonywane podczas hipnozy. Warto jednak próbować, bo w przypadku robienia show widowiskowość jest powalająca i może być tylko większa jak sobie kapelusz na głowę założysz i będziesz udawać magika 🙂

Pokaz Sailesha jest jednym wielkim pokazem sugestii post-hipnotycznych i hipnozy na otwartych oczach:

Komentarze(10)

 1. Wow, ale się uśmiałem po tym filmiku :D. Cały czas trenuję, chciałbym kiedyś być choć trochę tak dobry jak on 🙂

 2. Wszystko ok,
  Artykuł bardzo dobry,
  Tylko szkoda że nie napisałeś tutaj jak później sugestie cofnąć czyli wprowadzenie w stan hipnozy i Jak ją cofnąć by było jak dawniej,
  No i nie wiem czy to mądre uczenia ludzi niektórych może nie myślących racjonalnie post hipnotycznych sugestii, Bo zdarzało się dużo wypadków 🙂 .

 3. Witam,
  Mam pytanie następującej natury.
  Podczas hipnozy scenicznej i wywoływania sugestii post-hipnotycznych hipnotyzerzy bardzo często mają potrzebę wprowadzenia danej osoby w trans kilka razy, a zatem zakładają kotwicę polegającą np. na wejściu w „stan głębokiej hipnozy, takiej jak teraz, po zasłonięciu oczu i wypowiedzenia słowa śpij”. Jest to oczywiście doskonale dla mnie zrozumiałe.

  Nie rozumiem natomiast jednej kwestii. Jak po wyprowadzeniu z transu zasugerowaniu poleceń post-hipnotycznych pozostawić wzmożoną podatność na sugestie u osoby zahipnotyzowanej?

  By wyrazić się ściślej podam przykład:
  Zahipnotyzowałem swoją dziewczynę i poddałem jej sugestii polegającej na tym, że po wybudzeniu nie będzie pamiętała liczby 4. I wszystko byłoby dobrze, ponieważ rzeczywiście nie potrafiła jej sobie przypomnieć. Liczyła do trzech, potem 5,6 w pamięci po czym kończyła „Ty nie masz przecież 6 palców!”.
  Problem w tym, że gdy po wszystkim wypowiedziałem „Kiedy pstryknę palcami, przypomnisz sobie liczbę między 3 a 5 i będziesz w dobrym humorze”, to to nie zadziałało. Musiałem dopiero ponownie ją uśpić i przypomnieć wszystko w transie.

  Zatem powtarzam pytanie:
  Jak po zaindukowaniu sugestii post-hipnotycznej dokładać drobne sugestie (jak np. ta o przypomnieniu) bez ponownego wprowadzania w trans?

  Pozdrawiam.

 4. Witam wszystkich jestem Mateusz Nawrot, ale to nie istotne zamierzam szukać ludzi którzy uczą się takich niezwykłych rzeczy jak hipnoza i wraz z nimi tworzyć grupę na FB. Przypuszczam że prawie każdy z was ma konto na FB. Na grupie osoby do niej przynależne mogą wymieniać się: doświadczeniami, radami i pomagać sobie nawzajem uczyć się i rozwijać niezwykłe umiejętności nazywane powszechnie „Magią”. Grupa obejmowała by naprawdę szeroki zakres tego co nazywamy magią: poczynając na mentalizmie a kończąc na hipnozie. Wszystkich chętnych do tego aby wraz zemną tworzyć taką niezwykłą grupę proszę o zaproszeniu mnie na FB. Moje dane to: Mateusz Nawrot, miejscowość Laski, data urodzenia 04.12.1997 i chyba tyle wystarczy . Napiszcie mi wiadomość odnośnie mojej wiadomości, czyli wystarczy po prostu „ja do grupy” :P. Pozdrawiam wszystkich.

 5. Witam, mam pytanie. Moja babcia jest palaczką i chce przestać, wiele razy z nią o tym rozmawiałem. Czy osoba w moim wieku (13 lat) jest w stanie zahipnotyzować członka rodziny dla którego jak najbardziej nie jestem autorytetem. Oraz pytanie dodatkowe. Czy osoba w starszym wieku jest bardziej podatna na sugestie, czy wręc odwrotnie? Czy podpalenie papierosa i użycie jego zapachu z równoczesnym mówieniem, że osoba hipnotyzowana (oczywiście zakładając, że uda mi się babcie wprowadzić w trans. Jak narazie doświadczyłem tylko autohipnozy) nienawidzi tego zapachu i sam papieros przyprawia ją o nieprzyjemne skjarzenia pomoże? Czy lepiej skierować się z tym do specjalisty? Nawet jeśli tego nie wykorzystam to zawsze dobrze wiedzieć takie coś.

  1. Odradzam terapię awersyjną, bo może poskutkować, że babcia nadal będzie palić a po prostu czuć się z tym o wiele gorzej, a co za tym idzie palenie mieć może gorsze skutki. Różnica wieku, relacje rodzinne i tym podobne czynniki mogą mieć wpływ, ale nie muszą. Po prostu sprawdź, ale zanim zdecydujesz się na przeprowadzania takiej „terapii” to dobrze by było się poduczyć jak to robić dobrze 🙂 Jeśli chodzi o rzucanie u profesjonalisty to w Barwach Umysłu dajemy gwarancję skuteczności na ten temat i inne

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.