Home Hipnoza w teorii 10 Fenomenów transu hipnotycznego

10 Fenomenów transu hipnotycznego

27

Czy tego chcesz, czy też nie, codziennie wchodzisz w trans i korzystasz z tych fenomenów.

1.  Progresja czasu

Gdy zaczynamy śnić na jawie o tym kim chcemy być lub co robić na wakacjach to często odcinamy się od tego co się dzieje wokół nas i automatycznie wpadamy w trans. Możemy spędzić w ten sposób bardzo przyjemnie swój czas.

2. Regresja

Jest to najprawdopodobniej najczęściej występujący fenomen, który może występować wiele razy w ciągu dnia. Czy to gdy zaczynamy się zachowywać jak dzieci podczas zabawy lub podczas kłótni zachowujemy się jak dziecko to jest to sugestia że cofnęliśmy się do jakiegoś wcześniejszego okresu naszego życia.

3. Dysocjacja

Gdy odłączamy się od odczuwania jakiejś emocji, np. nie pozwalamy sobie przeżyć gniewu, lub innego nieprzyjemnego doświadczenia. Można też się zdysocjować od części ciała. Czy ktoś z was słyszał kiedyś zdanie Mężczyzny na temat swojego penisa w stylu: To jest „Janek” i poczekaj muszę go spytać. To samo może być przyczyną że kobieta może sama osiągnąć orgazm a z mężczyzną już nie.

4. Sugestia post-hipnotyczna

Podstawa pracy każdego hipnotyzera. Umiejętność prawidłowego podawania sugestii post-hipnotycznej jest kluczowa w tym zawodzie. A w życiu codzienny gdzie możemy odnaleźć ten rodzaj fenomenu. np. gdy myślimy o kimś w sposób „Gdy tylko go zobaczę to będę zdenerwowana.”

5. Amnezja

Komu z nas nie zdarza się zapomnieć czyjegoś imienia lub tego gdzie położyliśmy klucze, nasza podświadomość w doskonały sposób potrafi nas odciąć od różnych informacji.

6. Hipermnezja

Odwrotność amnezji. Doskonały dostęp do pamięci na temat jakiegoś zdarzenia lub cyklu zdarzeń. Czy zdarzyło ci się mieć partnera który potrafił w ciągu minuty wypowiedzieć całą listę twoich błędów na przestrzeni kilku lat? To jest doskonały przykład tego jak wybiórczo pod wpływem emocji może działać nasza pamięć.

7. Negatywne Halucynacje

Znowu szukasz kluczy lub pilota? Przetrząsnąłeś cały dom i nie możesz znaleźć tego co leży na stole przed twoimi oczami? Wystarczy że przy pierwszym zerknięciu powiesz sobie sugestie: Nigdzie nie widzę kluczy. Lub coś podobnego i może się okazać że twój umysł wykasuje ze świadomego postrzegania te klucze. Pamiętacie wiersz Juliana Tuwima – Okulary

8. Pozytywne Halucynacje

Czasami widzimy rzeczy nie takimi jakie one są w rzeczywistości ale tak jak nasz umysł jest nauczony je postrzegać. Gdy on modyfikuje informacje które dostajemy z naszego środowiska to możemy dostać różne wersje tej „rzeczywistości”. Za przykład mogą posłużyć dwie osoby. Jedna wchodzi do lokalu i powie: Gdy wchodzę na pubu to wszędzie widzę przyjazne twarze. Inna osoba może powiedzieć wchodząc do tego lokalu: Ci ludzie dziwnie się na mnie patrzą coś musi być ze mną nie tak. Bardziej spektakularne będzie wykorzystanie halucynacji w celach rozrywkowych, ale o tym kiedy indziej 🙂

9. Dystorsja Czasu

Czy zauważyłeś jak szybko potrafi mijać czas gdy robisz coś przyjemnego. A jak potrafi się wlec gdy robisz coś mniej przyjemnego. Myślisz że czas może biec z różnymi prędkościami? Otóż nasz umysł potrafi zmieniać postrzeganie czasu. Wydłużać go lub skracać. Co ciekawe ty możesz się nauczyć to wykorzystywać by przyjemne rzeczy trwały dłużej a te mniej przyjemne szybko mijały.

10. Dystorsja Sensoryczna

Jest to ciekawe zjawisko w którym nasze odczucia są potęgowane lub wyciszane. Może też nastąpić ich przemieszczenie. Jednym z ciekawszych przypadków jest ból fantomowy.  Można też na przykład potęgować i przemieszczać orgazm podczas seksu.

 

Jakub Mikus
Jestem Hipnotyzerem i Hipnoterapeutą

Moja strona: Hipnoza i Hipnoterapia

Ps: Jeżeli podoba ci się ten wpis to dodaj komentarz.

Komentarze(27)

 1. Fajne zestawienie kilku pojęć. To może być wypadkowa do rozważań w innych artykułach, bądź też do przedstawiania konkretnych technik, który kryją się pod przedstawionymi pojęciami.

  Każdy punkt aż się prosi o rozwinięcie, dopowiedzenie lub doprecyzowanie. Choćby na temat amnezji można by powiedzieć wiele, bo w gruncie rzeczy amnezja może nie być zapominaniem informacji, a problemem w odnalezieniu drogi do tej informacji. Co w świetle hipnozy i technik jakie używa się do wywołania skutków identycznych do amnezji ma znaczenie zasadnicze. Odpowiada na pytanie – czy osoba faktycznie zapomina swoje imię? Oczywiście go nie zapomina, jakby traci na chwile kontakt z tym słowem, jakby go w umyśle zasłonięto.

 2. No dałeś mi pomysł 🙂
  Np: wpierw na zapominanie imienia sugestie a potem, to słowo znika i im bardziej próbujesz je przywołać tym bardziej słowo znika z umysłu teraz

 3. Mam pytanie, a zarazem prośbę. W punkcie ósmym jest napisane, że można to wykorzystać do rozrywki, a w punkcie dziewiątym, że przyjemne sytuację można wydłużyć i odwrotnie. Czy mógłby mi ktoś opisać jak to zrobić? Z góry dziękuję.

 4. @sebgar Opisanie szczegółowe jak pracować z tymi sugestiami w każdym z tych wypadków jest na osobny wpis 🙂 Jest możliwe że w najbliższym czasie coś się pojawi w tym temacie 🙂
  Pozd Kuba

 5. Adrian, powiedz mi proszę co mogę najlepszego zrobić by przedstawić jak najlepiej hipnozę koledze.
  W niedziele gdy wykuje wszystkie indukcje wprowadzające w hipnozę na pamięć mamy zamiar przeprowadzić hipnozę w bmce, jest pełne wyciszenie i ciemno.

  Myślałem by użyć jakąś technikę dla zmęczenia, później długą indukcje werbalną i sugestie.
  Na początek myślałem by np. nie mógł ruszyć ramieniem lub by ramię samo się podniosło.

  I moje tutaj pytanie jak mu powiem że np. do bmki wsiada tupac z jointami, to np. on to będzie widział oczyma wyobraźni jakby to widział naprawdę? Będzie w to wierzył podczas Lekkiej czy średniej hipnozy? Czy takie coś to tylko w głębokiej. Tak samo śmianie się w lekkiej można to wywołać co kiedyś napisałeś że wchodzi kaczyński itp.?
  Mówić można tylko podczas głębokiej?

  Z góry dzięki za odpowiedzi

 6. @ Kojot
  1. To nie jest wątek na takie zapytanie!!!
  2. Naucz się jedną indukcje porządnie a nie 10 po kawałku, przeczytaj mój wpis o improwizacji
  3. Nie ma znaczenia czy jest tam ciemno czy jasno czy cicho czy głośno.
  4. Z twoich zapytań można wywnioskować że nie wiesz jak się układa sugestie i jeżeli tak jest to widzę mierne szanse na uzyskanie halucynacji.
  Pozdrawiam Kuba

 7. Wiadomość tą także wysłałem na pw Adrianowi.

  Jakubie, Jedną indukcje werbalną klasyczną uczę się już od 3 dni, zawiera około 150 linijek więc proszę o wyrozumiałość (biorąc pod uwagę że codziennie po kilka godzin wkuwam).

  To czy jest ciemno czy jasno ma moim zdaniem znaczenie, przecież dużo zależy od atmosfery pomieszczenia w którym ma zostać przeprowadzona hipnoza, kolory różnie działają na osoby.

  Powinno być również cicho gdyż osoba musi się skoncentrować na moich słowach, jakby się miała skoncentrować jakbym puścił bardzo głośno MP3?

  Wiem jak układa się sugestie, choć w tych rzeczach zapewne w porównaniu do pana jestem nikim, mimo to sugestie wiem jak się układa, by miały odpowiedni efekt i wizualizację, oraz by podziałały na wyobrażenie (1 prawo hipnozy).

  Na halucynacje mierne szanse, lecz na halucynacje w pełnym słowa tego znaczeniu tzn. Przy otwartych oczach widzimy postać nie przebywającą/istniejącą, lecz mi chodzi by wyobraźnia zaostrzyła się w ten sposób, że osoba będzie w to wierzyła jak w sen podczas snu.

  Nie wiem czemu od Pana wieje taką agresywnością, mało ludzi miłych a pan z racji wieku chyba do nich nie należy, na dodatek biorąc pod uwagę że sprzeciwia się pan prostym informacjom pisanym przez wieloletnich hipnoterapeutów, którzy mają więcej lat doświadczenia niż pan lat;)

  Przepraszam za szczyptę chamstwa, z mojej strony, gdyż powinienem czuć Szacunek do pana, jako iż jest pan Hipnoterapeutą, o ile nikt się za pana nie podrabia;)

 8. Twój wpis do improwizacji przeczytałem wcześniej na szybko z kilka dni temu, i teraz by się zastanowić.

  Niby wszystko ok, mądrze piszesz bo posiadasz doświadczenie o którym czytelnicy mogą tylko pomarzyć, lecz nazwałbym wpis bardziej wskazówką a nie nauką, choć wskazówki również są ważne.

  Skoro Adrian nie ma czasu na odpisanie, to ty mi powiedz, co najefektywniejsze będzie w lekkiej i średniej hipnozie bo do głębokiej chyba kolegi nie wprowadzę.
  Może miałbyś czas porozmawiać chwilę o ile chciałbyś mi pomóc, bo zapewne masz taką wiedzę którą mógłbyś mnie nakierować, a bardzo mi się przyda w niedzielę czy poniedziałek, gdy zdecyduje się zahipnotyzować kumpla.

  P.s. nigdy nie korzystam z kartki, dlatego wszystkie uczę się na pamięć, by korzystać z głowy a nie z kartki która może zawieźć.

 9. Nie ucz się na pamięć indukcji całej jeszcze takiej co ma 150 linijek to jest bez sensu zupełnie.
  Już łatwiej wykorzystać frakcjonowanie jako indukcje.
  Czyli:
  Za chwile pstryknę palcami w ten sposób (Pstryknij palcami). Za każdym razem gdy pstryknę palcami, zamknij oczy i pozwól sobie na to by jeszcze bardziej rozluźniać swoje ciało i umysł. A Gdy doliczę do trzech otwór oczy.
  Potem mówisz 1 2 3 Otwórz oczy i jak tylko się otworzą to pstrykasz palcami.

  Powtórzysz cykl liczenia i pstrykania 10 razy i powinieneś go mieć w głębokim transie. Łatwe i skuteczne.

  Nie musi być cicho po prostu mówisz: I wszystkie dźwięki które słyszysz mogą pomagać ci w koncentracji na dźwięku mojego głosu Teraz.

  PS Nie uważam się za niemiłego tylko czasami za wrednego 🙂 Jakbym był agresywny to bym napisał WYP… :))a w moim wpisie nie bylem nie miły tylko zwróciłem ci uwagę na zasady działania w internecie 🙂
  Odpowiednie wpisy w odpowiednich wątkach.

  PS2 Ty nie jesteś nikim tylko osobą która się uczy ja też kiedyś miałem taką wiedzę jak ty, a ja nie jestem nie wiadomo kim tylko człowiekiem.

 10. Potrafisz być miły i pomóc, ale aż mi się ukazał uśmiech na twarzy, że uważasz że ja po tej indukcji co powiedziałeś wprowadzę po 10 razach go w głęboki trans. Ale jestem naiwny, i napewno zrobię to co powiedziałeś, sprawdzę czy jest w głębokim transie, a jakby nie był wybrnę z tego, przeprowadzając indukcję werbalną^^

  Tzn. właśnie chciałem przeprowadzić taką indukcję (nie taką samą ale w ten deseń) a później ją pogłębić właśnie indukcją werbalną – klasyczną (by mieć pewność że nie poległem i napewno jest w hipnozie).

  Może dałbyś mi swój nr gg, albo nie wiem czegoś innego, i znalazł byś dzisiaj jutro czy za tydzień nawet 10 minut czasu, w którym pozadawałbym ci kilka pytań?^^

 11. Na początku przepraszam za spam, który i tak tej stronie nie zaszkodzi bo komentarzy mało;)

  Panie Kubo, a może warto by było gdybym sobie wykuł jednak Indukcja Dave’a Elman’a, bo zauważyłem na pana stronie i skoro 95% w głęboką hipnozę ( :O )

 12. No ale jak może mieć taki sam efekt króciutka indukcja a tamta która przypomina całość^^

  Mógłbym dostać np. twoje gg? Obiecuje że nie będzie spamu, napiszesz żebym nie pisał i po problemie, a tutaj nie chce spamować, a pytań mam w sumie mnóstwo^^

 13. A jak wprowadzę kolegę w głęboką hipnozę :O, to jak ją pogłębić? Skoro indukcję Dave Elmana trzeba pogłębić to ja też muszę pogłębić głęboką hipnozę.

  Tylko się zastanawiam? Może jakiś link czy coś w tym rodzaju, albo nakierowanie jak ma to wyglądać a ja sobie znajdę w którejś z książek?

 14. I jeszcze pytanie co do twojej metody, po 10 razach co nie otworzy oczy? A jak będzie mógł otwierać oczy to będzie w głębokim transie?

  Trochę dziwne tak szybko…

 15. Kojot, nie chciej otworzyć oczu i tyle wystarczy. Poczuj że nie możesz ich otworzyć, wmów to sobie i uwierz, że tak jest.

 16. Ale ja zamierzam zahipnotyzować mojego kolegę, a nie przeprowadzić autohipnozę^^
  Chyba odpowiedzi już od Jakuba nie dostanę, ale chyba wiem że za dziesiątym razem nie należy liczyć do 3, tylko pogłębić, np. indukcją werbalną;p

  Napiszę jak mi poszło, czy się udało ^^, 1,5h do godziny zero;)

 17. Jakub,
  Twoja propozycja indukcji niestety się nie udała, kolega prawie w ogóle na nią nie zareagował, mimo iż pogłębiłem ją później indukcją werbalną klasyczną, nicto nie dało, a starałem się dobrą godzinkę, będzie trzeba się uczyć jeszcze więcej, Pozdrawiam;)

 18. Tzn. wpierw zrobiłem frakcjonowanie jako indukcję (przed tym jeszcze miał 2 minuty na wyciszenie) po raz dziesiąty, tylko pstryknąłem palcami i już bez liczenia (by nie otwierał powiek). Następnie przeprowadziłem długo indukcję werbalną (chyba troszkę za szybko czytałem), tak jak napisałem czytałem:(
  Następnie chciałem przeprowadzić katalepsje ręki lecz się nie udało bo ją podniósł, by wybrnąć dałem sugestie by ją spróbował trzymać w powietrzu a gdy ręka opadnie zapadnie w jeszcze głębszą hipnozę, lecz opadła po trochę długim czasie mimo iż pogłębiałem. Następnie próbowałem różnymi technikami pogłębiać, ruchomymi schodami, miejscem relaksu, odliczaniem od 10 do 1 ale raczej z marnym skutkiem.

  Po ponad 1h sam przerwał ponieważ w bmce zaczynało już być bardzo zimno, jeżeli chodzi o ciekawe fakty, po 20 minutach gdy brat się czasami śmiał, i czasami udało mu się mnie rozśmieszyć (troszkę) to kolega miał zachowany kamienny wyraz twarzy, oraz myślał że to trwało około 15 – 20 minut, a trwało to 1h ponad.

  W poniedziałek druga próba, muszę tylko wymyślić inną indukcję i chyba spróbuję którąś z błyskawicznych, bo wtedy jak zapadnie będzie pewność że średnia lub głęboka, z tym że do błyskawicznych trzeba doświadczenia:(

 19. 1. Nie wiem po co czas na wyciszenie przed indukcją
  2. Z tego co piszesz to nawet nie sprawdziłeś po frakcjonowaniu czy już jest w hipnozie czy tez go tam nie ma:) Więc nie możesz powiedzieć niczego na temat udało się lub nie.

  3. (Następnie chciałem przeprowadzić katalepsje ręki lecz się nie udało bo ją podniósł) To oznacza tylko ze nie słuchał się twoich instrukcji lub ty podałeś złe instrukcje.

  4. skąd wiesz że marny skutek?

  5.Miałeś dystorsje czasu bez sugestii więc był w hipnozie

  To w sumie tyle 🙂

 20. 1. No w sumie z tym się wygłupiłem.
  2. tzn. napewno nie był w głębokiej ani w średniej gdyż pogłębienie indukcją werbalną by tylko pogłębiło hipnozę a nie przeszkodziło^^;)
  3. Tzn. dałem odpowiednie sugestie do sztywności i ociężałości ręki, lecz to jest tylko możliwe podczas średniej hipnozy.
  4. No bo liczyłem na co najmniej średnią, a tu lekka albo stan hipnoidalny.
  5. No i tu się potwierdziło to, że go miałem w hipnozie, lekkiej ale miałem (on zaprzecza, lecz większość osób w lekkiej zaprzecza że była w hipnozie).

  Dzięki za odpowiedzi, dzisiaj spróbuję go zahipnotyzować takim czymś: http://hipnoza.rozwoj.eu/indukcje-hipnotyczne/49-skrypty-trans-relaksacja-medytacja/60-wprowadzenie-w-trans-kotwiczenie-transu.html

  Mam nadzieje że dzięki wizualizacji łatwiej wejdzie w hipnozę, i uda mi się go zakotwiczyć^^

  Myślałem nad techniką elmana bo na twojej stronie przedstawia się bardzo dobrze, ale to już jest raczej indukcja, przy której trzeba już mieć wystarczająco doświadczenia (tak mi się wydaje).

 21. 2. To jest mit, możesz osiągnąć efekt odwrotny
  3. co to znaczy odpowiednie?
  5. Ja bym proponował wrócić do podstaw i od nowa podstawy przerobić ponieważ próbując co chwile nowych indukcji po prostu robisz sobie bajzel w głowie skupiając się na samej indukcji która jest najmniej ważna w całym procesie.
  Pozd Kuba

 22. 2. No właśnie jest taka mała możliwość ponieważ kolega twierdził że właśnie po frakcjonowaniu „coś czuł”.
  3. Odpowiednie np. „gdy policzę do 3 twoje prawe ramie stanie się całkiem bezwładne. Stanie się sztywne i ociężałe niczym z ołowiu, spróbujesz je podnieść swoje prawe ramię, ale ci się to nie uda, a czym bardziej będziesz się starał, tym bardziej ramię stanie się sztywne” mniej więcej takie, z tym że chyba mniej przemyślane niż teraz.
  5. Tzn. co sugerujesz pisząc wrócisz do podstaw?
  Książkę 300 str przeczytałem bardzo dokładnie w trzy dni, jest tam dużo zawarte, i wszystko przeczytałem bardzo dokładnie. Teraz zająłem się czytaniem strony Michała „Wampirka” którego pewnie znasz.

  To nie są co chwile nowe indukcje, po prostu chciałbym spróbować wizualizacji bo jest to prosty skrypt i można dodawać wiele rzeczy od siebie, świadomość jest zajęta wyobrażaniem więc sugestie powinny trafiać wprost do podświadomości, a gdy go zakotwiczę to będzie to wielki sukces;)

 23. Witam obserwuje to forum od ponad roku nie jestem zbyt doswiadczony jezeli chodzi o hipnoze ,lecz ciekawia mnie hipnozy w sposob nie swiadomy chodzi mi o to ze jak kogos zahipnotyzowac zeby o tym nie wiedzial ze to robie.np Amnezja.Katalepsja.Dziekuje z gory ,pozdrawiam.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.