Home Hipnoza w praktyce Błyskawiczne indukcje + film

Błyskawiczne indukcje + film

21

Dawka błyskawicznych indukcji od Michała Cieślakowskiego wraz z pokazówką na filmie. Przeczytać, obejrzeć i praktykować.

Założenia:
– Jak sama nazwa wskazuje “błyskawiczne” oznaczają, że należy je wykonywać bardzo szybko. W zasadzie czym szybciej wykonasz indukcję, tym twój pacjent (bądź pac jętka) poleci głębiej
– PRZED (alternatywnie w trakcie, jeśli struktura indukcji na to pozwala) daj sugestię przedhipnotyczną “Na słowo ŚPIJ zamkniesz oczy, rozluźnisz całe ciało i umysł bardzo łatwo i szybko”, lub odpowiednio zmodyfikowaną na Twoje potrzeby.
– Słowo ŚPIJ dajesz zawsze w momencie HIPERSUGESTYWNOŚCI, który pojawia się przy okazji szoku peptydowego, konfuzji, złamania wzorca, czy przesilenia świadomości. Trwa od przeważnie bardzo krótko.
– Czym więcej tych elementów nałożysz na siebie tym lepszy efekt
– ZAWSZE i OD RAZU po słowie ŚPIJ musi nastąpić pogłębienie transu poprzez słowa “głębiej”, czy “głęboko”. Np. “ŚPIJ głęboko rozluźnij ciało odprężasz umysł teraz głębiej” – zupełnie jakby to było jedno ciągłe zdanie.
– Dezorientacja błędnika również zwiększa potencjał sugestywności. Wywołasz ją odchylając głowę osoby hipnotyzowanej.
– Opadanie w dół jest bezpośrednio związane z pogłębianiu transu. Przy pociągnięciu osoby by znalazła się (a przynajmniej jej głowa) w niższej pozycji – zwiększa skuteczność. Pamiętaj, że nie zawsze możesz to wykonać. Przed indukcją zapytaj o zdrowie kręgosłupa.
– Jeśli nasza “ofiara” stoi i chcemy aby po sugestii stała nadal KONIECZNIE dajemy sugestię, że na słowo śpij jak i podczas tego transu będzie mogła cały czas utrzymywać pozycję pionową

Przebieg wybranych indukcji błyskawicznych
bez nawiasów – Twoje słowa
[ ] – Twoje czyny
( ) – info dodatkowe

Indukcja z handshake interrupt wersja “machanie”

[podajesz rękę (może być np. gdy pytasz o imię) i cały czas machasz] Skoncentruj się na środku mojego czoła, bardzo dobrze wiesz, że na słowo śpij rozluźnisz się naprawdę głęboko a teraz zauważyć możesz swój oddech… [kontynuujesz potwierdzanie rzeczywistości i dawanie sugestii co chwilę sprawdzając czy “ofiara” nie zaczęła machać za Ciebie (robisz to rozluźniając swoją rękę). Jeśli tak to przerywasz swoje słowa (możesz przerwać nawet w pół zdania, czy w pół słowa) i stanowczym (ale niezbyt silnym) pociągnięciem, ciągniesz za rękę w swoim kierunku] ŚPIJ [by osoba pochyliła się do przodu / spuściła głowę / bądź opadła na ziemie (w tym wypadku asekurujesz)] głęboko rozluźniając ciało i umysł idziesz głębiej w trans…

Indukcja “Nacisk dłoni”

Połóż swoją dłoń na mojej dłoni [wystawiasz prawą dłoń]. Za chwilę policzę do 3, a ty na liczbę 3 będziesz naciskał swoją dłonią w dół. Ja będę robił przeciwwagę. 1… 2… 3… naciskasz w dół zamknij oczy [wyciągasz rękę spod ręki osoby] ŚPIJ głębiej jeszcze głębiej, właśnie tak (osoba może również napierać ręką do przodu i wtedy dla zwiększenia efektu możesz dodatkowo pociągnąć ją lewą ręką za ramię powodując jej tułów z głową opadnie w dół (pamiętaj o zdrowym kręgosłupie))

Indukcja “Elektromagnes”

Wyciągnij ręce przed siebie zaciskając pięści (możesz pokazać jak). Za chwilę zamkniesz oczy i będziesz wyobrażał sobie, że twoje ręce są z metalu, bądź że trzymasz jakieś metalowe przedmioty, a ja umieszczę w tym miejscu [pokazujesz przestrzeń centralnie pomiędzy rękoma] elektromagnes. Powiedz co robi elektromagnes z metalem (odpowiada “przyciąga”). Bardzo dobrze zamknij oczy i wyobraź sobie swoje metalowe ręce przed sobą bądź jak trzymasz metal, ja umieszczam pomiędzy nimi wielki elektromagnes włączony i zaczynam zwiększać jego moc teraz (gdy zauważasz, że ręce zaczynają się poruszać) zauważasz, że Twoje ręce są przyciągane do środka, gdy się zetkną to automatycznie rozluźnisz się o wiele bardziej zwiększam teraz moc magnesu… [kontynuujesz “zwiększanie mocy” przeplatając z potwierdzaniem rzeczywistości do momentu, gdy ręce są już bardzo blisko siebie. Wtedy szybkim ruchem łapiesz je obie, łącząc ze sobą i jednocześnie ciągniesz (przy zdrowym kręgosłupie), bądź opuszczasz w dół] ŚPIJ głębiej rozluźniony głęboko.

Indukcja “Kołowrotek”

Wyciągnij ręce przed siebie. Za chwilę cały czas patrząc na przestrzeń pomiędzy swoimi rękoma będziesz wykonywał kołowrotek. Ja Ci będę dawał bardzo proste polecenia. Szybciej, wtedy przyśpieszasz; Wolniej, wtedy zwalniasz; oraz Druga, abyś zmienił kierunek kręcenia. Rozumiesz ? (odpowiedź “tak”) Zacznij kręcić… szybciej… wolniej… druga… druga… szybciej… szybciej [delikatnie przyśpieszasz, a po chwili bardzo przyśpieszasz szukając “konfuzji” na TWARZY osoby hipnotyzowanej. Gdy “grymas” się pojawia od razu prawą ręką opuszczasz ręce hipnotyzowanego w dół, a lewą zasłaniasz oczy] Śpij! Głębiej, głębiej, głębiej…

Indukcje by Michał Cieślakowski

W praktyce

Komentarze(21)

 1. A mnie ostatnio udało się zahipnotyzować kolegę metodą Handshake Interrupt. Tzn sama metoda się udała, ale wybiłem go z rytmu mówiąc ‚nie spadnij’, bo mało mi nie spadł z ławki – tak się rozluźnił. Wiem, że postąpiłem po lamersku, ale to właściwie pierwsza udana indukcja, więc wyciągam wnioski i ćwiczę dalej :]

 2. Albo skorzystać z odrobinkę mniej profesjonalnego podejścia i chlusnąć tej osobie szklanką zimnej wody na twarz. Podobno działa. True story.

 3. Nie zrozumiałem dokładnie pojęcia hipersugestywności. Rozumiem, że to jest moment w którym osoba jest gotowa do wejścia w trans ale jak go rozpoznać by wydać polecenie „Śpij!” ?

 4. To nie jest kwestia rozpoznania, ponieważ stan ten wprowadzasz ty, wykorzystując np. szok, przełamanie monotonii i jak wymieniono wyżej kilka innych możliwości.
  Masz w tym momencie ułamek sekundy, by powiedzieć słowo-klucz przewodni, np. „śpij”, a nastepnie pogłębiać.

  Wychywcenie odpowiedniego momentu wymaga przede wszystkim doświadczenia, a te zdobywa się treningiem.

 5. Próbowałem tych metod na kolegach, ale żadne nie działała, a jedynie moje ruchy i mówienie śpij wzbudzało śmiech kolegów. Próbowałem głównie metody I i kolega rzeczywiście za mnie machał ręką, ale potem już nic nie działało. Co mogłem zrobić źle i jak wy to robicie, że wam wychodzi?

 6. ostatnia osoba zasnela blyskawicznie (glowa opadla jakby chcial walnac go w reke) zanim powiedzial slowo spij, podstawiony na 100%. jak to skomentujecie? pffff

 7. Kiedyś widziałem interesujący film hipnotyzera scenicznego, w którym ten stosował indukcje błyskawiczne. Wyglądało to standardowo – rozmowa wstępna, jakieś opowieści o hipnozie, które już w pewien sposób indukują hipnozę 🙂 A następnie kulminacja techniki, czyli podchodził chwytał za rękę i ciągnął do siebie, a ludzie spadali z krzeseł z zamkniętymi oczami i zupełnie rozluźnieni. Zrobił tak na kilku osobach i nagle zmienił sposób, bo nie ciągnął w swoją stronę tylko chciał kłaść na prawy bok, na sąsiednie krzesło. Pierwsza osoba po zmianie sposobu spadła z krzesła do przodu choć on jej wcale nie pociągnął 🙂 Powód? Zjawisko oczekiwania, czyli spełniania się tych oczekiwań w rzeczywistości. Jest to bardzo istotny element hipnozy, a więc dość częste zjawisko występowania. Na filmiku powyższym to jednak nie jest jedyna kwestia, bo przecież czynnik werbalny nie jest jedyną sugestią.

 8. widzę, że komentujecie artykuł od razu po przeczytaniu, a na wiele waszych pytań odpowiedzi znajdują się w innych artykułach, propozycja: przeczytać wszystko a potem zadawać pytania, po za tym na prawdę warto jeśli was to interesuje 😉 ŚPIJ!

 9. świetny artykuł, jestem pod wrażeniem! 🙂
  przeglądam go już po raz kolejny i… wcale mi się nie nudzi!
  To,że te osoby się spodziewają transu to 1, 2 autorytet, postawa i umiejętności: to robi swoje, 3 presja środowiska- osoby poniekąd są zobligowane (przed kamerą & publiką) by zapaść w trans 😉

  naprawdę świetny materiał!
  pozdrawiam…

 10. Mam na imię Karol i jestem psychologiem.
  Czy oprócz wartosci scenicznej i widowiskowej, szybka indukcja ma takze zastosowanie psychologiczne?
  Czy można w tym transie trwale zmieniać zachowania ( choroby, uzależnienia) Jeśli jestem dr psychologii, to czy to jest wystarczający autorytet dla powodzenia indukcji?
  Pozdrawiam,
  Karol

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.