brak zdjęciaTechnika ta ma na celu wywołanie znużenia zmysłu wzroku, wywołaniu stanu „zawieszenia” w którym osoba hipnotyzowana jest podatna na sugestie.

Fiksację wzroku można wywołać trzymając palec wskazujący niedaleko twarzy osoby hipnotyzowanej, ale również może posłużyć do tego zegarek, wahadełko, może być to również kartka z namalowanym żółtym kółkiem na środku. Zasada w każdym przypadku jest taka sama – każemy wpatrywać się w dany punkt i podajemy sugestie.

Wyglądać to powinno mniej więcej tak (posłużymy się kartką z żółta plamką na środku):
„Wpatruj się w żółty punkt na kartce i staraj się nie odrywać wzroku od tego punktu, koncentrując się wyłącznie na nim, za chwilę poczujesz zmęczenie, które z każdą chwilą będzie narastać coraz bardziej, poczujesz ciężkość ciała i powiek, powieki staną się ciężkie i zmęczony. Stajesz się bardzo senny, bardzo senny zmęczony i ciężki, twoje ciało z każdą kolejną chwilę dopada znużenie, silne znużenie które czujesz na swoich oczach, które stają się coraz cięższe i coraz bardziej zmęczone. Teraz kiedy masz już zamknięte oczy i nie możesz ich otworzyć w żaden sposób, rozluźnij ciało i poczuj się komfortowo. Wchodząc jeszcze głębiej w stan hipnozy w którym teraz jesteś możesz rozluźnić się jeszcze bardziej, wszystkie mięśnie rozluźniają się, a ty opadasz jeszcze głębiej w jeszcze przyjemniejszą hipnozę, kiedy najważniejszy jest mój głos i moje polecenia, podczas gdy wchodzisz coraz głębiej i nic się nie liczy tylko mój głos i moje polecenia. Pozwól sobie teraz odpłynąć, poczuć dogłębny relaks koncentrując się na tym co do ciebie mówię, czując przyjemny spokój.”

Mówimy spokojnie i powoli by znużenie było tak silne, iż oczy zamkną się same. Należy mówić w kółko o zmęczeniu, ciężkości, opadaniu itd. aż oczy się zamkną. Jeśli trwa to już dość długo, a oczy się nie zamykają, można po prostu powiedzieć by oczy się zamknęły i przejść dalej np. „Zwróć uwagę jak twoje oczy są już zmęczone, jak powieki opuściły się nisko, utrzymywanie tych ciężkich powiek jest bardzo męczące, możesz powoli zamknąć oczy i rozluźnić się.”
Na końcu podajemy dowolne sugestie.