Home Hipnoza w teorii Hipnoza od strony fizjologicznej

Hipnoza od strony fizjologicznej

6

Fale mózgoweTrochę teorii. Mózg, jego działanie, i jak do tego wszystkiego ma się hipnoza.

Fale mózgowe

Fale mózgowe to cykle określonej aktywności mózgu, związane ze stanem świadomości, w jakim człowiek znajduje się w danym momencie. Ze względu na częstotliwość fal wyróżnia się 6 podstawowych stanów umysłu, nazwanych greckimi literami. Pisząc „stan” mam na myśli okres, w którym przeważają fale o danej częstotliwości. Oczywiście pojęcie to jest o wiele uproszczone, ponieważ znaczenie ma też wiele innych czynników (amplituda, pewnego rodzaju okresowość, itp.).

Wykorzystywane są głównie 2 sposoby badania częstotliwości fal mózgowych: elektrokortykografia (ECoG) oraz elektroencefalografia (EEG). Choć wyniki mogą być czasem lekko zakłócone, o wiele częściej korzysta się z EEG, ze względu na łatwość i pełne bezpieczeństwo badań – brak konieczności operacji zakładania elektrod wprost na korze mózgu (co robi się przy ECoG).

Poszczególne stany aktywności mózgu

Stan gamma – powyżej 30Hz Właściwie to ciężko mówić tu o „stanie”, gdyż fale o tej częstotliwości występują tylko w krótkich okresach czasu i są powiązane z funkcją motoryczną (poruszaniem ciała).

Stan beta – od ok. 12 do 30Hz Stan w którym najprawdopodobniej znajdujesz się w tej chwili. Jest to nasz codzienny stan, wskazujący na wzmożoną aktywność fizyczną i umysłową.

Stan alfa – 8 do 12Hz Stan spoczynkowy, charakteryzujący okresy rozluźnienia i głębszej relaksacji. Stan ten powoduje obniżoną percepcję (odczuwanie zmysłowe) i przez nią właśnie jest zakłócany, szczególnie przez percepcję wzrokową i słuchową. Przez stan alfa przechodzimy przy wchodzeniu w stan hipnozy, bądź też przy zasypianiu i budzeniu się. Występuje on tez przy rozmarzeniu, szczególnie przy braku bodźców wzrokowych (z zamkniętymi oczami).

Stan theta – 4 do 8Hz Występuje podczas transu (medytacja, stany hipnotyczne) oraz podczas snu, m.in. fazy REM, podczas której występują marzenia senne. Samodzielne osiąganie głębokiego stanu theta (bez zasypiania, np. autohipnozą) i utrzymywanie w nim świadomości nie jest łatwe i często wymaga wieloletniej praktyki, natomiast jest to stosunkowo prosto osiągalne hipnozą. W stanie tym można m.in. zaobserwować wyraźne obniżenie, jeżeli nie całkowity zanik percepcji zmysłowej, oraz zdolność do kontrolowania bólu fizycznego.

Stan delta – 0.5 do 4 Hz Występuje podczas głębokiego snu (fazy NREM)

Stan epsilon – poniżej 0.5 Nie poznany, prawdopodobnie bliski śmierci stan umysłu.

Ciąg dalszy nastąpi… już jutro. Będzie o tym jak to wszystko ma się ściślej do hipnozy i jak zrobić własną indukcję błyskawiczną.

tags:

Komentarze(6)

  1. Witam
    Mam pytanie, czy słyszeliście o nagraniach po których wysłuchaniu odczuwa się zadowolenie, strach, błogą radość itd. Działają podobno na zasadzie odpowiedniego ustawienia stanów Alfa beta gamma. Jeśli ktoś coś wie na ten temat, lub posiada takie nagrania proszę o kontakt.

  2. Nie znam konkretnie takich dźwięków, ale gdyby dorwał jakieś dźwiękowca, który kształcić się w tym kierunku, to z pewnością wie coś na ten temat. W filmach wykorzystuje się przecież odpowiednie dźwięki, które mają wzbudzać niepokój, spokój, odprężenie. Od razu na myśl przychodzi mi też brainwave generator, który podobno ma ustawiać fale mózgu, ale tego nie sprawdzałem, więc nie mogę polecić.

  3. matt-house nagrania – masz na myśli same dźwięki, czy jak ktoś mówi do ciebie wprowadzając w trans (forma programowania umysłu) a melodia w tle?? coś takiego posiadam

  4. Chodzi zapewne o I-dosera jest to program, który działa na podstawie hemi-synch i rzekomo symuluje różne stany umysłu np. po alkoholu, kokainie, najróżniejsze stany emocjonalne, „duchowe”, LD i OoBE itp. Spotkałem się raczej z negatywnymi opiniami na ten temat – raczej na nikogo nie działało, niezależnie od podejścia.

  5. Willow: Chodzi zapewne o I-dosera jest to program, który działa na podstawie hemi-synch i rzekomo symuluje różne stany umysłu np. po alkoholu, kokainie, najróżniejsze stany emocjonalne, “duchowe”, LD i OoBE itp. Spotkałem się raczej z negatywnymi opiniami na ten temat – raczej na nikogo nie działało, niezależnie od podejścia.

    coś takiego ale nie chodzi o tak długie nagranie góra 2-3 min

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.