To w jaki sposób załatwiasz problemy mówi o twojej dojrzałości. Jak sprawdzić własną lub cudzą niedojrzałość?

Najbardziej dojrzałe osoby, które rozwinęły się prawidłowo emocjonalnie, społecznie i intelektualnie stosują podczas napotkanych problemów racjonalizację. Jest to system obronny, który może przynieść dużo korzyści jak również może doprowadzać do absurdu.

Nie osiągnięcie celu w świetle racjonalizacji może oznaczać, że cel nie był tak ważny jak nam się na początku wydawało, właściwie to nam do niczego nie jest potrzebny. Jednocześnie przykrości, które nas spotkały przy próbie osiągania tego celu są dla nas pozytywne, bo nauczyły nas odpowiednio reagować, jesteśmy mocniejsi i w przyszłości nikt nam już tych przykrości nie sprawi.

Mimo wszystko jest to bardzo dobry system obronny, ale i system rozwojowy. Wynikłe problemy możemy poddać racjonalizacji, o której mając świadomości możemy przystąpić do racjonalizowania z odpowiednimi wartościami i przekonaniami, które przy tym procesie biorą udział. Jeśli coś nie wychodzi można poddać to racjonalizacji, w której znajdą się odpowiednie przekonania i wartości np. przegraliśmy w rywalizacji o bardzo dobrą posadę. Zracjonalizujmy sytuację w najbardziej korzystny sposób. Weźmy pod uwagę wszystko to co robiliśmy na rozmowie, weźmy pod uwagę nasze umiejętności i spróbujmy je ocenić, które potrzebują jeszcze rozwoju, czy cała prezencja była w porządku. By nie zamartwiać się tym przyjmijmy, że było dobrze, ta przegrana nauczy nas czegoś, nie podłamie, ale wzmocni o nowe doświadczenie i naszą samoświadomość, co pozwoli za kolejnym razem przystąpić do wyzwania z jeszcze lepszym przygotowaniem.

Tego typu podejście charakteryzuje osoby dojrzałe.

Jak rozpoznać bachora?

Osoby niedojrzałe, bachory. W przytoczonym powyżej przeze mnie przykładzie brałby udział inny system obronny polegający na spychaniu porażki do nieświadomości. By zapomnieć, nie zastanawiać się nad wszystkim, nie stawiać temu czoła, odsunąć od siebie i tyle. Brakuje tutaj spojrzenia na to co się robiło, brakuje refleksji, a więc i trudno o nowe cele, o rozwój. Właściwie jest to zamrożone i przy następnej okazji dana osoba popełni te same błędy. Jest to powiązane właśnie z niedojrzałością, duży ma tu wpływ rozwój emocjonalny.

Dużo gorszym zachowaniem i zupełnie infantylnym jest szukanie kozła ofiarnego. Nie dość, że brak tutaj rozwoju, brak refleksji i wszystkiego tego co powyżej, to budzić się może tutaj agresja wobec innych ludzi. Jest to też czynniejsza forma obronna, bo doszukuje się we wszystkim dookoła złego, które przeszkodziło danej osobie w osiągnięciu jej celu. To może zmierzać nawet do wyrządzania komuś krzywdy.

Po tym poznasz swoją dojrzałość – jeśli racjonalizujesz zamiast szukać kozła ofiarnego lub spychania do nieświadomości. Jeśli staniesz się świadom racjonalizacji i nauczysz się mieć na to wpływ, będzie to jeszcze głębsza dojrzałość.

O racjonalizacji już pisałem. Można przeczytać tutaj – Racjonalizacja