Home Hipnoza w praktyce Katalepsja – most kataleptyczny

Katalepsja – most kataleptyczny

6

katalepsja - most kataleptycznyPodnieś rękę, tak by była równoległa do podłoża. A teraz nie ruszaj jej przez 5 minut. Cooo, nie da się?! Rączka boli? A w hipnozie możesz wytrzymać tak kilkanaście minut… Jak to zrobić?

Teoria – czyli co to właściwie jest ta katalepsja

Jak informuje nas Wikipedia:

Katalepsja (łac. catalepsis), stan kataleptyczny – specyficzne zesztywnienie mięśni, połączone z zastyganiem postawy ciała oraz położeniu kończyn i wygięciu szyi, także w nienaturalnych pozycjach.
Objaw spowodowany jest wzmożeniem napięcia mięśniowego przy jednoczesnym upośledzeniu lub nawet całkowitym zablokowaniu czynności ruchowych chorego. Zesztywnienie to jest elastyczne, to znaczy ciałem chorego można poruszać. W zależności od odmiany katalepsji, po poruszeniu ciałem chorego, zastyga ono w nowej pozycji – gibkość (giętkość) woskowa, lub też ciało wraca do poprzedniej pozycji.
Jeden z objawów chorobowych mogących występować w katatonii, a także w niektórych chorobach mózgu lub zatruciach. Podobne objawy można wywołać także hipnozą lub zablokowaniem receptorów dopaminergicznych (w skrajnych przypadkach).

Inaczej mówiąc katalepsja(w sensie który nas interesuje) to całkowite zesztywnienie ciała, lub jego części, wywołane silnym napięciem mięśni, spowodowanym odpowiednio dobranymi sugestiami.

Praktyka – proste sugestie

„Zauważ, że twoje powieki są strasznie ciężkie, i wciąż robią się coraz cięższe, jakby wykonane były z jakiegoś strasznie ciężkiego metalu, albo jakby ktoś powiesił na nich duże ciężarki. Czujesz, że są one teraz tak ciężkie i tak mocno zamknięte, że pomimo wszelkich wysiłków nie mógłbyś ich otworzyć. Będzie tak tak długo, aż nie powiem, żebyś je otworzył. Możesz teraz spróbować otworzyć oczy, ale nie uda Ci się to”

„Zwróć uwagę na swoje kończyny, zauważ jak bardzo są ciężkie i zesztywniałe(w hipnozie to rzecz naturalna, dlatego mówimy o tym co ma miejsce rzeczywiście, nie powodując sprzeczności), ale w tej chwili robią się jeszcze bardziej sztywne i ciężkie, poruszenie nimi stanie się niemożliwe kiedy policzę do 3, ponieważ będą ciężkie jakby przysypał je piasek, lub postawiono na nich coś bardzo ciężkiego.”

„Unieś rękę, tak by była równoległa do podłoża. Czujesz teraz, że ręka jest wypełniona energią, która sprawia, że możesz nią poruszyć. Kiedy pstryknę palcami, ta energia odpłynie do reszty ciała, a ty nie będziesz mógł ruszyć ręką, aż nie pstryknę palcami po raz drugi. Dopiero wtedy energia wróci na swoje miejsce. «pstryk!» Twoja ręka jest teraz całkowicie sztywna i nie możesz nią ruszyć.”

Nic prostszego, prawda? A teraz koniec rozgrzewki, zobaczymy coś o wiele bardziej widowiskowego. Przed wami:

Most kataleptyczny

most kataleptycznyMost kataleptyczny to inaczej mówiąc zesztywnienie całego ciała, a zabawa w tym taka, że osobę zahipnotyzowaną, zesztywniałą, kładzie się na dwóch krzesłach by przypominało to most. Dla zwiększenia dramaturgii całego przedsięwzięcia na osobie w moście można usiąść, stanąć, czy cokolwiek. Jeżeli osoba hipnotyzowana jest dość wysportowana, możemy spróbować na dodatek oprzeć ją na krzesłach jedynie samymi palcami i stopami(a nie, jak zwykle się to robi głową i stopami). Wtedy jednak radze uważać(i nie stawać na niej), bo można hipnotyzowanego, delikatnie mówiąc, uszkodzić.
Często można spotkać się z opinią, że most kataleptyczny to tylko trik estradowy, nie mający nic wspólnego z hipnozą. Dowodzi się tego mówiąc, że praktycznie każdy może nie będąc w transie zrobić coś podobnego. A i owszem. Hipnoza nie daje nikomu niezwykłych nadludzkich mocy, tylko pozwala przełamywać pewne bariery i w pełni wykorzystać możliwości organizmu. A co do tego mostu bez transu – poproś kogoś, żeby na tobie stanął i wytrzymaj tak kilka minut – efekt ten sam co w doświadczeniu z ręką na początku artykułu. A jak to zrobić z wykorzystaniem hipnozy?

[Przy tej sugestii hipnotyzer musi być całkowicie pewny siebie, powinna być ona wypowiedziana tak, by hipnotyzowany nie miał wątpliwości co do jej działania]
„Będę teraz liczył od 1 do 10, a z każdą kolejną liczbą twoje mięśnie będą napinać się coraz mocniej, a kiedy wypowiem liczbę 10, całe twoje ciało będzie sztywne jak deska.
1. Napnij wszystkie mięśnie.
2. Napnij je bardzo mocno.
3. Wszystkie twoje mięśnie, od mięśni głowy, poprzez kark, tułów, aż po ręce ręce i nogi.
4. Wszystkie twoje mięśnie napinają się.
5. Mięśnie napinają się jeszcze bardziej.
6. Każdy mięsień twojego ciała jest sztywny i mocno napięty.
7. Czujesz, że wszystkie mięśnie twojego ciała tworzą jedną spójną, sztywną całość.
8. Jesteś sztywny, coraz bardziej sztywny.
9. Całkowicie sztywny.
10. Jesteś od tej chwili sztywny, bardzo sztywny jak deska i pozostaniesz w tym stanie aż pstryknę palcami.”

Co do mostu… jest on, jak większość trików wykorzystujących katalepsję, sugestią używaną głównie do ‚zabawy’ i dlatego powinien on być wykonywany jak najbardziej widowiskowo, ma bawić, przerażać, szokować i to Ty musisz swoim zachowaniem i tonem głosu zbudować te emocje, pamiętając równocześnie o bezpieczeństwie. Have fun!

/* Na zdjęciach most kataleptyczny w wykonaniu Jurija Mokriszczewa. Źródło zdjęć – zbiory zdjęć Jurija. */

Komentarze(6)

 1. Brawo rasz. Fajnie napisany artykuł, dobrze objaśnia działanie katalepsji oraz jak ją wykonać (widowiskowy most kataleptyczny). Wróżę, że to będzie najpopularniejszy albo jeden z popularniejszych artykułów w kategorii „hipnoza w praktyce”.

 2. Zawsze istnieje ryzyko, że można zrobić komuś krzywdę. Tak jak widać w artykule na zdjęciach, most kataleptyczny wykonuje profesjonalista, dzięki sprawdzonym metodom hipnozy i umiejętności niwelowania ewentualnych niebezpiecznych zachowań osoby zahipnotyzowanej.

  Jeśli ktoś posiada wątpliwości nie powinien wykonywać tego tricku.

 3. Kuurcze ostatnio bardzo interesuje sie takimj rzeczami czyli mentalistyką i czasem sie zastanawiam czy to naprawde tak dziala opanowanie komus mysli itp czy jedbak ludzie kłamia chcialbym zeby ktos ze mna na ten temat porozmawial wyzej zostaeiam email mam nafzieje ze ktos napisze o co w tym wszystkim chodzi jak to dziala bo tak przeglądajac stroby internetowe malo mozna sie dowiedziec.

  1. Oczywiście. W hipnozie nie dzieje się nic co człowiek w teorii nie mógłby wykonać. Gdyby faktycznie nie mógł, to hipnoza tego nie zmieni.

   Żeby to wiedzieć nie trzeba studiować psychologii. Wiem to, bo studiuje psychologię. Przepraszam, wie to każdy, kto myśli 🙂

   Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to co pod hipnozą zrobisz bez mrugnięcia oka, a co bez hipnozy zajmie ci więcej, lub zdecydowanie więcej czasu i jakim nakładem. A koniec końców możesz dojść do wniosku, że osiągnąłeś to, bo doszedłeś do odpowiedniego stanu umysłu… Hipnozy.

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.