Czy może natura/środowisko kształtowana przez człowieka?

Za górami za lasami, za siedmioma rzekami i oceanem, czyli w Ameryce południowej, żyli sobie rolnicy. Pewnego dnia przybył do nich nijaki Fromm. Zły niemiecki filozof, a również psycholog, ale bardziej znany jako filozof i z tą dziedziną identyfikowany, pokazał rolnikom jak mogą zwiększyć swój majątek. Ci którzy widzieli w nim dobrotliwego białego człowieka, którego w razie niepowodzeń można by do gara wrzucić, zaczęli według przywiezionej przez niego technologii uprawiać to, co tam sobie uprawiali. Ci którzy nie chcieli go zjeść i nie widzieli w tym co niesie nic dobrego nadal uprawiali role, tak jak dawniej z tak samo miernymi wynikami.

Nowa technologia uprawy roli przyniosła lepsze efekty, więcej pieniędzy, więcej pracy i dużą odpowiedzialność.

Stara technologia uprawy roli przynosiła mierne efekty, mierne pieniądze, niezbyt dużo pracy i niewiele odpowiedzialności.

W przypadku nowej technologii rosła odpowiedzialność i natężenie pracy, bo rolnicy musieli swoją pracą kształtować naturę, a więc zwiększać jej wydajność. W drugim, można by powiedzieć klasycznym przypadku, rolnik był uzależniony od natury, jak wiatr zawiał, jak deszcz spadł, takie miał wyniki. Nie podejmował się żadnych prób podnoszenia wydajności natury po przez jej kształtowanie.

Niewiele różnicie się od rolników

Bo i czym mielibyście się różnić. Dziś technologii i możliwości jest co nie miara, można wybierać i przebierać, a mimo to większość z was wybiera coś zupełnie klasycznego, coś co będzie was kształtować.

Spotkać się można z takim przywiązaniem do klasycznego bycia na każdym szczeblu i w każdej dziedzinie życia. Od pracy poczynając, na życiu osobistym kończąc. Wybieracie pracę, która nie wymaga od was kreatywności, idziecie wykonujecie codziennie podobne czynności i wracacie do domu, a tam również poruszacie się wedle utartego schematu, często tak jak życzy sobie świat dla którego ty żyjesz.

W tym świecie umywasz się możliwie jak najwięcej od odpowiedzialności. Również od odpowiedzialności nad swoim życiem.

Nie wychylasz się, nie przystajesz na własne myślenie jeśli ono jest sprzeczne z tym ogólnie przyjętym. Nie mówisz, że idziesz realizować marzenia, a mówisz, że idziesz do… pracy. Bo musisz, bo tak należy, bo potrzebne są pieniądze.

I dziś są sprytni rolnicy, którzy wybierają nową technologię

Są wśród was tacy, którzy mają świadomość odpowiedzialności jaką na siebie biorą gdy podejmują decyzje dotyczące własnego życia. Biorą odpowiedzialność, bo wiedzą, że poza ciężarem jest w oddali sukces, do którego warto dążyć.

Chwytają się takich rozwiązań, takich technologii, które pozwalają mieć wpływ nie tylko na siebie, ale i środowisko w którym żyją. Oni zaczynają kształtować naturę i porządkować ją względem siebie. To dla nich, to na ich marzenia pracują ci, którzy wolą być kształtowani przez naturę.

Ci współcześni rolnicy więcej pracują, mają więcej obowiązków, większą odpowiedzialność i bogatsze życie na każdym szczeblu – dobra materialne i dobra miękkie, czyli rozwój. To w tym miejscu rośnie asertywność, kreatywność, wolność, inteligencja, pełna odpowiedzialność za siebie, a nawet za innych ludzi.

Kim jesteś? Rolnikiem trzymających się jak to nazwałem „klasycznego modelu”, czy rolnikiem współczesnym?