Trzy prawa, którymi rządzi się hipnoza i nie tylko. Działanie praw na przykładzie eksperymentu z wahadełkiem w wykonaniu W.B Carpentera

Pierwsze prawo – każde plastyczne wyobrażenie pragnie się spełnić.

Drugie prawo – gdy wola i wiara są dla siebie wrogie, to wygra zawsze wiara.

Trzecie prawo – prawo przeciwnego działania wysiłku.

By dobrze zrozumieć działanie powyższych praw, posłużę się eksperymentem, który zobrazuje wszystko we właściwy sposób i będzie łatwy do powtórzenia przez każdego.
Wystarczy wziąć kawałek nitki i np. pierścionek, który przywiązujemy do jej końca, następnie postępujemy zgodnie z opisem eksperymentu, którego twórcą jest W.B Carpenter.

Eksperyment z wahadełkiem

Zrobione przez siebie wahadełko chwycił za koniec nitki kciukiem i palcem wskazującym tak, by pierścionek(przykład) swobodnie zwisał nad stołem, by nie wykonywać gwałtownych ruchów łokieć oparł na stole. Zgodnie z „Pierwszym prawem hipnozy” zaczął wyobrażać sobie ruch wahadełka, wpatrywał się w wahadełko skoncentrowany na wyobrażeniu w swojej głowie, które obrazowało, że kręci się ono w lewą stronę. Wierzył, że zacznie się obracać zgodnie z jego wyobrażeniem i oczekiwał na efekt zgodnie z „Drugim prawem hipnozy”. Nie musiał długo czekać, bo po chwili wahadełko zaczęło się huśtać tak samo jak to w jego wyobrażeniu. Nie miał żadnych wątpliwości, że tak się stanie, mocno w to wierzył i poparł swoją wiarę wyobrażeniem jak ma wyglądać jego cel. Gdyby jednak chciał kręcić wahadełkiem, bez wiary w efekt, bez plastycznego wyobrażenia kręcącego się wahadełka, jedynie z wolą, że to ma się kręcić samo. Wahadełko wtedy nie będzie się kręcić, będzie wewnętrzny opór, który przełamie się gdy dwa pierwsze prawa zostaną zrealizowane. W psychologii jest to tzw. ruch ideomotoryczny.

Eksperyment ten doskonale pokazuje jak ważna jest wiara w sukces oraz wyobrażenie sobie tego sukcesu. Na nic zda się nasz wysiłek woli jeśli nie poprzemy go plastycznym wyobrażeniem i wiarą w sukces. Mając to na uwadze warto dążyć do życiowego celu według tych zasad, co robią wszyscy ci, którzy osiągają swoje wymarzone cele.

Metodę tą można nieco rozwinąć i np. poprosić swoją podświadomość by wskazała na wahadełku jaki ruch jego ma oznaczań „tak”, „nie” i „nie wiem”. Nie ingeruj w decyzję podświadomości, niech ona sama zadecyduje jaki ruch jakie ma mieć znaczenie. Zadaj sobie następnie kilka oczywistych i mniej oczywistych pytań, poznasz odpowiedzi płynące z głębi siebie, będą to twoje głębokie przekonania, o których być może nie zdawałeś sobie w sposób oczywisty sprawy. Ważne jest by podczas czekania na odpowiedź pozostać biernym i nie ingerować w ruch wahadełka, wystarczy wiara w uzyskanie efektu.

Jak prawa działają w hipnozie?

Osoba może bardzo chcieć być zahipnotyzowana lub praktykuje autohipnozę i uważa, że ciągle jej nie wychodzi. Olbrzymia chęć sprawia, że osoba ta mocno się mobilizuje i używa całych swoich sił, żeby ten stan osiągnąć. Wszystko jednak spełza na niczym. Dlaczego? Osoba ta wszystko w takim wypadku kontroluje i o ile w autohipnozie kontrola jest wskazana, to osoba hipnotyzowana przez hipnotyzera nie powinna analizować wszystkiego i usilnie starać się spełnić żądania, bo to wywołuje napięcie i blokuje tą osobę psychicznie. W takim razie mamy do czynienia z trzecim prawem hipnozy. Żeby wszystko się udało, osoba powinna podejść do tego z mobilizacją i zaangażowaniem, ale nie powinno to iść w kierunku usilnego osiągnięcia stanu poprzez kontrolowanie tego co się robi i wykonywanie wszystkich czynności za wszelką cenę. W to trzeba po prostu uwierzyć i poddać się swojej fantazji. Takie podejście niektórzy mają od razu inni muszą się go nauczyć. Zrozumienie tych praw pozwoli na skuteczniejsze działanie w hipnozie oraz nauczy zdobywać z większą efektywnością cele życiowe, a jednym z tych celów może być zostanie świetnym hipnotyzerem lub człowiekiem, który osiąga sukcesy zawodowe i osobiste.