Home Hipnoza w praktyce Prawa hipnozy

Prawa hipnozy

2

Trzy prawa, którymi rządzi się hipnoza i nie tylko. Działanie praw na przykładzie eksperymentu z wahadełkiem w wykonaniu W.B Carpentera

Pierwsze prawo – każde plastyczne wyobrażenie pragnie się spełnić.

Drugie prawo – gdy wola i wiara są dla siebie wrogie, to wygra zawsze wiara.

Trzecie prawo – prawo przeciwnego działania wysiłku.

By dobrze zrozumieć działanie powyższych praw, posłużę się eksperymentem, który zobrazuje wszystko we właściwy sposób i będzie łatwy do powtórzenia przez każdego.
Wystarczy wziąć kawałek nitki i np. pierścionek, który przywiązujemy do jej końca, następnie postępujemy zgodnie z opisem eksperymentu, którego twórcą jest W.B Carpenter.

Eksperyment z wahadełkiem

Zrobione przez siebie wahadełko chwycił za koniec nitki kciukiem i palcem wskazującym tak, by pierścionek(przykład) swobodnie zwisał nad stołem, by nie wykonywać gwałtownych ruchów łokieć oparł na stole. Zgodnie z „Pierwszym prawem hipnozy” zaczął wyobrażać sobie ruch wahadełka, wpatrywał się w wahadełko skoncentrowany na wyobrażeniu w swojej głowie, które obrazowało, że kręci się ono w lewą stronę. Wierzył, że zacznie się obracać zgodnie z jego wyobrażeniem i oczekiwał na efekt zgodnie z „Drugim prawem hipnozy”. Nie musiał długo czekać, bo po chwili wahadełko zaczęło się huśtać tak samo jak to w jego wyobrażeniu. Nie miał żadnych wątpliwości, że tak się stanie, mocno w to wierzył i poparł swoją wiarę wyobrażeniem jak ma wyglądać jego cel. Gdyby jednak chciał kręcić wahadełkiem, bez wiary w efekt, bez plastycznego wyobrażenia kręcącego się wahadełka, jedynie z wolą, że to ma się kręcić samo. Wahadełko wtedy nie będzie się kręcić, będzie wewnętrzny opór, który przełamie się gdy dwa pierwsze prawa zostaną zrealizowane. W psychologii jest to tzw. ruch ideomotoryczny.

Eksperyment ten doskonale pokazuje jak ważna jest wiara w sukces oraz wyobrażenie sobie tego sukcesu. Na nic zda się nasz wysiłek woli jeśli nie poprzemy go plastycznym wyobrażeniem i wiarą w sukces. Mając to na uwadze warto dążyć do życiowego celu według tych zasad, co robią wszyscy ci, którzy osiągają swoje wymarzone cele.

Metodę tą można nieco rozwinąć i np. poprosić swoją podświadomość by wskazała na wahadełku jaki ruch jego ma oznaczań „tak”, „nie” i „nie wiem”. Nie ingeruj w decyzję podświadomości, niech ona sama zadecyduje jaki ruch jakie ma mieć znaczenie. Zadaj sobie następnie kilka oczywistych i mniej oczywistych pytań, poznasz odpowiedzi płynące z głębi siebie, będą to twoje głębokie przekonania, o których być może nie zdawałeś sobie w sposób oczywisty sprawy. Ważne jest by podczas czekania na odpowiedź pozostać biernym i nie ingerować w ruch wahadełka, wystarczy wiara w uzyskanie efektu.

Jak prawa działają w hipnozie?

Osoba może bardzo chcieć być zahipnotyzowana lub praktykuje autohipnozę i uważa, że ciągle jej nie wychodzi. Olbrzymia chęć sprawia, że osoba ta mocno się mobilizuje i używa całych swoich sił, żeby ten stan osiągnąć. Wszystko jednak spełza na niczym. Dlaczego? Osoba ta wszystko w takim wypadku kontroluje i o ile w autohipnozie kontrola jest wskazana, to osoba hipnotyzowana przez hipnotyzera nie powinna analizować wszystkiego i usilnie starać się spełnić żądania, bo to wywołuje napięcie i blokuje tą osobę psychicznie. W takim razie mamy do czynienia z trzecim prawem hipnozy. Żeby wszystko się udało, osoba powinna podejść do tego z mobilizacją i zaangażowaniem, ale nie powinno to iść w kierunku usilnego osiągnięcia stanu poprzez kontrolowanie tego co się robi i wykonywanie wszystkich czynności za wszelką cenę. W to trzeba po prostu uwierzyć i poddać się swojej fantazji. Takie podejście niektórzy mają od razu inni muszą się go nauczyć. Zrozumienie tych praw pozwoli na skuteczniejsze działanie w hipnozie oraz nauczy zdobywać z większą efektywnością cele życiowe, a jednym z tych celów może być zostanie świetnym hipnotyzerem lub człowiekiem, który osiąga sukcesy zawodowe i osobiste.

Komentarze(2)

  1. wybacz, że moje pytanie wyda się trochę dziecinne i może dla większości głupie lub może czegoś nie zrozumiałem, ale wychodzi na to, że można zrobić wszystko, jeśli po prostu będziesz w to mocno wierzył. Czy to wahadełko, czy inna rzecz typu przesunięcie książki. Nadal ta zasada będzie działała?

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.