hipnoza-e1359583246244Możesz jeszcze nie wiedzieć w jak wielu dziedzinach życia hipnoza może być używana. Dowiedz się jak i gdzie hipnoza jest wykorzystywana, by być siłą dobra w naszym świecie.

Hipnoza rozrywkowa

Rozrywkowe podejście do hipnozy ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy hipnozy rozrywkowej twierdzą, iż jest ona poniżająca i że ludzie traktowani są przedmiotowo,  na sam koniec zaś dodają, że jest to niebezpieczne. Zwolennicy z kolei zauważają element edukacyjny, ponieważ można wtedy pokazać innym, jak działa hipnoza – bez hipnozy rozrywkowej nie byłoby możliwości, by osoby te mogły mieć styczność z hipnozą i sprawdzić jej działanie na sobie. Od razu dodam, że jestem w tym przypadku stronniczy i opowiadam się po stronie zwolenników hipnozy rozrywkowej. Prawidłowo prowadzony spektakl może być wzmacniający dla ludzi i pokazywać im, że mogą  odzyskać kontrolę nad tymi elementami życia, nad którymi do tej pory tej kontroli nie mieli. A jeżeli chodzi o niebezpieczeństwa związane z tym rodzajem hipnozy, to proszę podać mi je w komentarzach, bo ja osobiście ich nie znajduję i uważam je za fantazje niektórych terapeutów.

 • Hipnoza uliczna

Jest dość ciekawa ze względu na to, że można spotkać naprawdę różnie reagujące osoby i cały czas trzeba dostosowywać się do tego, co dzieje się w danym momencie. W tym przypadku zazwyczaj pracuje się z jedną osobą, jednak zdarza się też praca z kilkoma osobami. Jak sama nazwa wskazuje, areną tych zmagań jest często ulica lub jakieś inne miejsce publiczne typu kawiarnia czy pub. W skrócie można powiedzieć,  że hipnoza uliczna umożliwia nam szybkie pokazy możliwości drzemiących hipnozie.

 • Hipnoza sceniczna

To z kolei całe przedstawienia. W zależności od autora, za minimum uznaje się 20 do 50 osób, spośród których przeprowadza się selekcję, typuje kilku wybrańców i robi show w pełnym tego słowa znaczeniu. I nawet, jeżeli człowiek na scenie zrobi coś
dziwnego, szalonego lub głupiego, to oznacza tylko tyle, że chciał to zrobić. To, że hipnotyzer coś sugeruje, nie oznacza, iż będzie to wykonane. Podczas hipnozy scenicznej często też trafiają się osoby, które nie współpracują. I takie osoby dla dobra całego show się eliminuje. Wielu hipnotyzerów, którzy protestują przeciw hipnozie scenicznej nie wie, że tak naprawdę oni sami dzięki tej hipnozie scenicznej istnieją. Często bowiem podczas takich przedstawień ludzie dowiadują się o możliwościach hipnozy, a potem szukają  pomocy w hipnoterapii. Dodatkowo bardzo dużo technik hipnotycznych zostało wymyślonych przez hipnotyzerów scenicznych. I każdy hipnotyzer nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę, jak wiele im zawdzięcza.

Hipnoza medyczna

Tutaj zaczynają się prawdziwie ciekawe zastosowania, o których nawet mogłeś nie wiedzieć. To potężny dział hipnozy, pełen możliwości, zastosowań i wyzwań. Mało kto wie na przykład o tym, że można znieczulić kogoś do momentu, w którym będzie można np. amputować nogę – wystarczą tylko odpowiednie słowa i często w 2-3 minuty można tego dokonać. Co jeszcze można zrobić by wspomagać leczenie ludzi?

 • Znieczulanie

Wcześniej wspomniałem o znieczulaniu w nagłym wypadku. Jednak zastosowań znieczulania poprzez hipnozę jest dużo więcej. Można nauczyć osobę, która choruje na raka, by nie odczuwała bólu i umiała zlikwidować go samodzielnie. Dzieci chodzące do lekarza mogą się nauczyć techniki nazywanej „Magicznym Punktem” – wtedy to nie odczuwają bólu w momencie, gdy są im dawane zastrzyki (co ciekawe, dziecko może samo sobie ten punkt przenosić na różne części ciała). Można znieczulać do operacji, albo do prostych zabiegów, i to wszystko za pomocą Twojego umysłu.

 • Hipnorodzenie

Jednym z mniej znanych w Polsce rodzajów hipnozy medycznej jest hipnorodzenie. Nie chodzi tutaj wyłącznie o samo znieczulenie, lecz także o pozbycie się lęków związanych z porodem i  – co najciekawsze – dzięki hipnoporodom kobiety mogą  zupełnie samodzielnie wyłączyć ból, rodzą szybciej i z mniejszą ilością powikłań, aniżeli te, które występują podczas normalnego porodu. Pozostaje tylko czekać, aż hipnorodzenie stanie się bardziej popularne w naszym kraju.

 • Hipnoza dentystyczna

Oczywiście moglibyśmy skończyć ten dział dość szybko mówiąc, że hipnoza dentystyczna to tylko i wyłącznie znieczulanie. A jednak istnieją też inne zastosowania hipnozy podczas zabiegów dentystycznych. Dentysta może wyłączyć odruch zwracania. Samemu mi się zdarza go wyłączać, gdy dokładnie chcę umyć język. Dentysta mając pacjenta w hipnozie może również kontrolować ilość śliny wydzielanej do jamy ustnej, jak również kontrolować ilość krwi, która wypływa z rany, np. po usunięciu zęba. To tylko niektóre kwestie fizjologiczne, które można kontrolować hipnozą. Co ciekawe, hipnoza również pozwala usunąć bruksizm, doskwierający wielu pacjentom placówek stomatologicznych.

 • Zaburzenia psychosomatyczne

Tutaj już wchodzi w grę hipnoterapia identyczna, jak ta w przypadku bruksizmu. Każda choroba psychosomatyczna może być wyłączona za pomocą hipnoterapii. Jednak w Polsce istnieje znikoma ilość hipnoterapeutów, którzy potrafią pracować z takimi zaburzeniami, i to również powoduje, że informacja na temat skuteczności hipnozy w usuwaniu chorób psychosomatycznych nie jest rozpowszechniona. Schorzenia, które można usunąć to m.in. zespół jelita drażliwego, jąkanie, czy migreny.

Hipnoterapia

Podejrzewam, że ta część hipnozy jest najbardziej znana i rozpowszechniona w świadomości ludzi, jednak koncentrując się na odchudzaniu i rzucaniu palenia, zapominamy, że to jest dopiero początek góry lodowej zwanej hipnoterapią. Lista zaczyna się od likwidowania depresji i fobii, a kończy na usuwaniu nieśmiałości oraz braku motywacji. Wypisywanie całej listy zachowań i problemów, które można zmienić lub usunąć, zajęłoby zbyt dużo miejsca.

Rozwój osobisty

Tak naprawdę w rozwoju osobistym używa się takich samych technik, jak w hipnoterapii. Bardzo ciężko wyważyć granice, gdzie kończy się hipnoterapia, a gdzie zaczyna rozwój osobisty, ponieważ często w rozwoju osobistym napotyka się na  problemy podobne do tych, które występują w hipnoterapii. Do rozwoju osobistego możemy zaliczyć:

 • Autohipnozę
 • Poprawianie koncentracji
 • Przyspieszanie nauki
 • Usuwanie blokad rozwojowych
 • Zwiększanie umiejętności komunikacyjnych i sprzedażowych
 • Zmienia przekonań związanych z prowadzeniem biznesu oraz wiele innych

Hipnoza erotyczna

Jest dość ciekawym połączeniem hipnozy rozrywkowej, hipnoterapii i rozwoju osobistego. I co ciekawe można tutaj pracować sam na sam ze swoim partnerem, ale również i w pracy z klientami i parami. W hipnozie erotycznej chodzi o to, by zwiększyć swoje doznania seksualne, niekiedy wydłużyć je i  zwielokrotnić, a czasem po to, by poczuć to, jak seks jest odczuwany przez płeć przeciwną. Pracuje się tu również nad pozbyciem się ograniczeń związanych z seksualnością.  By osoba mogła
być sobą, nie musiała się wstydzić seksu, swojego ciała i przyjemności, którą odczuwa podczas zbliżenia. Jest to niesamowita podróż w głąb własnej seksualności, poznania swojego ciała i tego, jak ono odczuwa.

Hipnoza sportowa

Gdy chodzi o mistrzostwo w sporcie, to wygrywają tylko najlepsi. Czasami o zwycięstwie decyduje przewaga rzędu 0.01%. I hipnoza sportowa może dać taką właśnie przewagę. Co ciekawe, często różnego rodzaju „treningi mentalne” są czystego rodzaju hipnozą. Tylko tej nazwy się nie używa, ponieważ ludzie, którzy trenują innych, boją się często słowa „hipnoza”. Dlatego trzeba podziwiać tych, którzy mówią wprost: „Używam hipnozy i jestem z tego dumny”.

 • Mike Tyson (boks)
 • Kevin McBride (boks)
 • Wayne Gretzky (hokej)
 • Tiger Woods (golf)
 • Michael Jordan i inni koszykarze Chicago Bulls w okresie, gdy wywalczyli sześć mistrzostw.

To są ludzie, którzy używali hipnozy, by osiągać mistrzostwo w tym, co robili. Czy Ty też chcesz być najlepszy w jakiejś dziedzinie życia?

Możesz zauważyć że hipnoza może być wykorzystana praktycznie wszędzie w naszym życiu, byśmy byli lepsi, czyli się lepiej i mogli osiągnąć więcej w swoim życiu, spełnili swoje  marzenia. Dlatego zacznij zmieniać swoje życie i rozwijaj się by by zostać mistrzem.

Jakub Mikus
Jestem Hipnotyzerem i Hipnoterapeutą

Zapraszam na moją stronę: Hipnoza i Hipnoterapia