brak zdjęciaCzy hipnoza jest bezpieczna? Czy hipnotyzer nie zawładnie moim umysłem? Co jeśli nie wybudzę się z hipnozy? Czy mogę nabawić się jakiejś choroby psychicznej przez hipnozę?

Hipnoza jest bezpieczna, nie ma obawy, że ktoś zawładnie naszym umysłem, bez naszej zgody żadna hipnoza się nie uda. Bez uznania hipnotyzera jako autorytet, żadna jego sugestia na nas nie zadziała. Hipnoza nie jest stanem śpiączki, dlatego z każdego transu można się wybudzić. Hipnoza nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń związanych z wywołaniem choroby psychicznej. Trzeba jednak zachować pewną ostrożność i poddawać się hipnozie zaufanym hipnotyzerom, gdyż w stanach szczególnie głębokiej hipnozy hipnotyzer może dać sugestie, pod wpływem których może nas ośmieszyć, nie może jednak dać takiej sugestii, pod wpływem której zabijemy siebie lub kogoś, ze względu na silny system wartości, który posiadamy. W stanach transowych o głębokości płytkiej hipnotyzowany może wybudzić się kiedy chce i dopuszcza do siebie takie sugestie jakie chce.

Czy hipnoza istnieje i czy jest skuteczna?

Hipnoza w oczach wielu jest słowem magicznym, ze względu na obraz jaki najczęściej mają okazję oglądać w mediach. Podczas gdy, jest to naturalny stan, w którym człowiek jest każdego dnia, w zależności od potrzeby, wchodzi w ten stan i wychodzi z niego nie zwracając na cały proces najmniejszej uwagi. Hipnoza bez wątpienia istnieje, a dowodzi temu jej skuteczność, co jest jednocześnie wątpliwością u wielu osób. Hipnoza jest bardzo skuteczna, szczególne jej właściwości są wykorzystywane w medycynie i psychoterapii.

Dzięki stanom transowym można sprawić, że ból nie będzie odczuwany lub będzie minimalny, co za tym idzie, przeprowadzać operację bez znieczulenia, którego wielu pacjentom podawać nie można ze względu na ich schorzenia np. astmę. Hipnozę wykorzystuje się najczęściej do zabiegów stomatologicznych i plastycznych. W obawie, że osoba wybudzi się z transu podczas bardziej skomplikowanej operacji np. gdy ma otwartą jamę brzuszną, nie przeprowadza się takich zabiegów wprowadzając pacjenta w hipnozę. Choć tego typu operacje miały miejsce, zostały udokumentowane w Stanach Zjednoczonych. Hipnoterapia podnosi kilkakrotnie skuteczność przy rzucaniu nałogów, statystyki można bez problemu znaleźć w sieci.

W hipnozę nie trzeba wierzyć, o tym stanie należy wiedzieć i umiejętnie go wykorzystywać.