Ze strategią uda się każda hipnozaTrzecie przykazanie dekalogu hipnotyzera: Pamiętaj, abyś dzień na strategię hipnozy poświęcił.

„Bo co?” – spytasz się słusznie. Hipnotyzowanie to pewnego rodzaju sztuka, w której jest miejsce na improwizację – zaplanowaną improwizację. Początkujący hipnotyzer uczy się skryptów na pamięć i wygłasza je przed hipnotyzowanym, bądź poznał kilka fundamentów budowania hipno-zdań i improwizuje od początku do końca wprowadzając kogoś w hipnozę.

Jednak nie zawsze hipnoza się udaje, a czasami mnożą się błędy, które mocno przeszkadzają w naszym pokazie. My natomiast zapatrzeni w profesjonalistów stwierdzamy, że nam nigdy się nie uda tak fantastycznie przeprowadzać swój pokaz, a ponadto nigdy nie osiągniemy takich efektów jak on. Na szczęście jest to błędne przekonanie.

Każdy profesjonalista tworzy strategię w ramach której przeprowadza następnie swój pokaz. W hipnozie możemy obrać kilka strategii, które między innymi odnoszą się do naszej postaci jako hipnotyzera – możemy być szamanem, doktorem, showmanem. Dobrze jest znać swoich przyszłych hipnotyzowanych, bo wtedy można dobrać taką strategię, która będzie najskuteczniejsza.

Jeśli wybieramy strategię szamana, to musimy wziąć kartkę i długopis, a następnie namalować jedynkę i obok napisać – szaman. A następnie rysujemy dwójkę, trójkę itd. :) Rozpoczyna się tym samym planowanie pokazu w ramach obranej strategii. W tym miejscu wykreujmy postać szamana hipnozy. Wszystko musi być owiane tajemnicą, w związku z tym piszemy jakich słów i sformułowań chcemy używać podczas pokazu np. przepływ energii, aura, trans i inne niewiele mówiące nam sformułowania, ale niosące pewną zagadkę, ukrytą moc.

Bardzo istotne będzie także nasze zachowanie, wypisujemy w kolejnym punkcie jakie gesty chcemy podczas pokazu wykonywać. One powinny być oczywiście spójne z tym co mówimy i robimy w danym momencie. Dlatego jeśli mówimy, że – w tej chwili wprowadzam energetyczną kulę hipnozy przez czubek Twojej głowy – to oczywiście demonstrujemy to rękami.

W kolejnym, merytorycznym punkcie, należy wypisać jakie testy podatności chcemy wykorzystać + kilka dodatkowych w razie gdyby coś się nie powiodło lub należałoby zmodyfikować występ. Podobnie postępujemy z metodą hipnozy + alternatywy. Warto także zastanowić się nad kolejnością wykonywania testów, czy osoba/osoby hipnotyzowana będzie stać, czy będzie siedziała. Całość oczywiście musi być spójna i wykonana płynnie bez żadnego zastanawiania się co robić dalej.

Bardzo istotnym punktem naszej strategii będzie miejsce na improwizację. To co wydarzy się podczas hipnozy jest trudno przewidzieć, dlatego należy zaplanować… improwizację. Napisz kolejny punkt drukowanymi literami – IMPROWIZACJA. Możesz wypisać kilka hipotetycznych scenariuszy – ktoś przeszkodzi, zadzwoni telefon, jedna z osób hipnotyzowanych zacznie się śmiać, pomylę się itd. I odpowiedz teraz sobie na pytanie „co wtedy zrobię?” – nie spanikuje, będę improwizował :) Tutaj należy obrać strategię w strategii – mówi ona, że „gdy wydarzy się coś niespodziewanego, wykorzystam to na swoją korzyść, mówiąc iż było to zaplanowane, bądź nie było, ale jest zupełne nieważne lub ważne bo świadczy o tym, że hipnoza idzie w dobrym kierunku i trans pogłębia się jeszcze bardziej”. Takie podejście do sprawy uchroni nas przed niepotrzebną paniką, zakładamy więc z góry, że to może się wydarzyć, a my zachowamy się dzięki takiemu założeniu w sposób spójny i pewny.

Ponadto niebagatelnym punktem będzie nasz ubiór, czy wygląd pomieszczenia w którym przeprowadzimy hipnozę. W przypadku szamana tajemniczy wisiorek na szyi o którym opowiemy zmyśloną historię powiewającą magią podniesie nasze moce w mniemaniu hipnotyzowanych. Również tajemnicze przedmioty lub książki w otoczeniu mogą podnieść skuteczność hipnozy. Przemyśl, czy swoim ubiorem i otoczeniem możesz wzmocnić swój autorytet i polepszyć pokaz.

Weź teraz kartkę papieru i według moich wytycznych sporządź strategię idealnego pokazu hipnozy jaki chciałbyś przeprowadzić. Zaplanuj wszystko co się da, nawet miejsce na własną improwizację.

Na temat samej strategii z sukcesem można napisać książkę, artykuł tym samym pozostawia tutaj sporo pytań i jeszcze więcej zagadnień, które przed pokazem należy przygotować. Zalecam więc z tego miejsca łączenie całej wiedzy zdobytej na e-hipnoza.pl. Natomiast do szerszego poznania strategii hipnozy (i nie tylko) zapraszam na najbliższy kurs hipnozy w Warszawie – Hipnotyczny Coaching

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY