„Czy on już jest w transie? A jak głębokim?” – te pytania zadają sobie hipnotyzerzy na całym świecie. Szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają się uczyć w tej profesji.

Znaki transu

Jest wiele sposobów, na sprawdzenie, czy dana osoba jest w transie. Głównie są to odpowiednio ułożone sugestie, lecz, czy tylko w ten sposób można określić czy dana osoba jest w transie? Nie. Nawet, jeśli nie mamy pod ręką aparatury elektroencefalograficznej, możemy zauważyć pewne niewielkie zmiany fizyczne, które mogą wskazywać na stan hipnozy. Oczywiście, u każdego człowieka jest z tym trochę inaczej, jednak u większości społeczeństwa występują podobne znaki. A są to:

  • Zmieniona temperatura ciała – no cóż, ten aspekt ciężko sprawdzić u hipnotyzowanego, ale za to czuć to przy autohipnozie (napisałem zmieniona, jednak zwykle podczas jak i po transie czujemy zimno).
  • Ruchy gałek ocznych – zwykle wywołane wyobrażeniami, porównaj z fazą REM snu (z ang. Rapid Eye Movement); ruchy te łatwo można zauważyć, są to zwykle powolne ruchy w różnych kierunkach, albo ‚wywinięcie’ oczu ‚w głąb’, w dół, lub w górę.
  • Wzmożone łzawienie – występuje tylko u niektórych osób, podobnie jak podczas snu.
  • Oznaki rozluźnienia – to daje się czasem bardzo łatwo zauważyć – ciało wygięte w dziwnej pozie, przewracanie się, itp.
  • Chrapanie xD – tak, to też może być oznaka głębokiego transu. Rozluźnione ciało jest w końcu w stanie bardzo podobnym do snu, również drogi oddechowe działają tak samo… ale nie ciesz się, zwykle jak osobnik zaczyna chrapać, po prostu zanudziłeś go i zasnął…
  • Zaczerwienienie oczu – kiedy w głębokim transie zasugerujemy komuś otwarcie oczu, być może będą one niepokojąco zaczerwienione, ale nie martw się – to tylko efekt głębokiego rozluźnienia, który minie niedługo po wzmożeniu aktywności oczu.

Sugestie umożliwiające potwierdzenie transu

Najpewniejszy sposób ustalenia, czy dana osoba jest w transie, który działa też jako pogłębienie transu. Chyba każdy hipnotyzer ma swoje sugestie testujące, i dobrze, bo by nudno było – ty też możesz wykazać się inwencją twórczą. Najczęściej owe sugestie odwołują się do podświadomości, np. ruchów ideomotorycznych. Poniżej przedstawię kilka najbardziej znanych „testów”.

Katalepsja oka. Tego chyba opisywać nie trzeba? Noo… niech będzie: „Kiedy doliczę do trzech twoje powieki staną się ciężkie, tak ciężkie, że nie będziesz ich mógł podnieść, mimo wszelkich starań… 1. Ciężkie, bardzo ciężkie… 2. Jak z ołowiu… 3. Nie możesz ich podnieść. Spróbuj to zrobić teraz.” Bla bla bla…

Lewitacja ręki Latająca ręka, noga, whatever… wszystko to jest oznaką transu, a robi się to dokładnie tak samo jak tutaj 🙂

Wszelkie wyobrażenia mające doprowadzić do zdecydowanych ruchów ideomotorycznych. O, to lubię. Niech hipnotyzowany wyobrazi sobie, że jest drzewem targanym wiatrem. Albo majtkiem próbującym utrzymać równowagę podczas sztormu. Albo niech upija się coraz bardziej z każdym „łykiem” powietrza (o tak, to lubię :)). Tutaj jest pole do popisu właśnie dla Ciebie.

Hipnotyzerzy – do dzieła!